Zdravá ložnice pro kvalitní spánek

Ložnice je místem relaxace a odpočinku. Aby navozovala klidnou atmosféru, je potřeba znát několik pravidel, která ovlivňují to, jak se budete v ložnici cítit.  Důležité je nejen vhodné klima, ale také vybavení nebo barevná paleta. Zjistěte, jak na to.

Přijemná ložnice

Barvy a materiály

Barvy ovlivňují nejen usínání a vstávání, ale také kvalitu samotného spánku. Podle designérů byste s barvami v ložnici měli pracovat opatrně. Na největší plochy, se kterými nepůjde hýbat (stěny, podlahy) volte neutrální barvu. Nábytek může mít barvu výraznější a doplňky mohou zářit v odvážných barvách. Jednoduše je totiž můžete vyměnit za jiné a v jiné barvě.

Mezi neutrální barvy se řadí bílá, béžová a šedá, které jednoduše zkombinujete s barvami pastelovými nebo zemitými. Vsadit můžete také na spolehlivé ladění tón v tónu, se kterým nemůžete šlápnout vedle. Pokud chcete ložnici lehce oživit, můžete vsadit na tapetu se vzory, která by však měla zdobit jen jednu stěnu ložnice.

Tato relaxační místnost by měla být plná přírodních materiálů. Pokud je to možné, volte nábytek z masivu. Také podlaha může být z masivu, ale také z korku nebo marmolea. Na stěnách se bude nádherně vyjímat kamenné obložení. S obkladem však pracujte obezřetně. Ložnice by se totiž rázem mohla proměnit v neútulnou a chladnou jeskyni. Jestliže vám to prostor dovoluje, postavte do ložnice třeba ratanové křeslo nebo houpací křeslo z ohýbaného dřeva. Je to jedna z možností, jak si vybavit ložnici podle Feng Shui.

Ratanové doplňky v ložnici

S nábytkem to nemusíte přehánět

Srdcem každé ložnice je postel. Měla by stát čelem ke stěně a neměla by se nacházet naproti oknu. Klidný spánek podpoříte tím, když z postele uvidíte na dveře. Pokud to velikost ložnice dovoluje, měl by být mezi postelí a dalším nábytkem prostor alespoň 90 cm, díky kterému se vám bude dobře obcházet. V případě, je máte ložničku malou, je možné postel umístit i do rohu. Prostot tak nezahltíte, ale bude působit vzdušným dojmem. Vedle postele by se měly nacházet noční stolky, které poskytnou dostatek prostoru pro odložení nezbytností a postavení lampičky.

V ložnici se může nacházet také šatní skříň. Ideálním řešením je vestavěná šatní skříň, která poskytne dostatek úložného prostoru. Pokud šetříte místo, rozhodněte se pro posuvné dveře. Chybět by neměla ani komoda pro uložení menších kousků oblečení. Zároveň se může stát prostorem pro vystavení fotografií či suvenýrů z cest.

Pokud to není nezbytně nutné, nekombinujte ložnici s pracovnou. V případě, že nemáte jinou možnost, oddělte pracovní kout od zbytku místnosti třeba stylovým paravánem. Bezprostředně před ulehnutím však nepracujte. V ložnici by se neměl nacházet počítač ani televize.

Na luxusní matraci bude spánek nejkvalitnější

Abyste si během spánku dokonale odpočinuli, je potřeba správně zkombinovat rám postele, rošt a matraci. Matrace by měla vašemu tělu poskytnout maximální oporu. Luxusní matrace Curem disponují unikátní technologií nástřiku pěny, díky které se matrace přizpůsobí každé spánkové poloze i hmotnosti spáče. Pěna s vysokou hustotou dokáže navodit pocit srovnatelný stavu bez tíže. Během spánku se tedy nebudíte, což vám umožní si užít ještě kvalitnější odpočinek. Vydatný spánek je důležitý pro celkovou regeneraci těla. A věděli jste, že dostatek spánku zpomaluje stárnutí?

Zdravý spánek Curem

Nezapomeňte také na správnou údržbu lůžka. Matraci byste měli pravidelně otáčet, ale také větrat. Optimální frekvence je 1krát za měsíc. Díky tomu zabráníte rychlejšímu proležení, ale také tvorbě plísní a výskytu roztočů. Matraci nezapomeňte vysávat ve stejné frekvenci, jako když v ložnici vysáváte podlahu. Povlečení vyměňujte každý týden. Ložní prádlo perte na vyšší teploty okolo 60 °C, které bezpečně zničí veškeré bakterie.

Kvalitní spánek ovlivňuje správné klima

Můžete mít kvalitní matraci, střídmě zařízenou ložnici, ale pokud v ní je suchý vzduch a přetopeno, stejně zdravého spánku nedosáhnete. Proto pamatujte, že se nejlépe spí v ložnici s pokojovou teplotou okolo 16–18 °C. Před spaním nezapomeňte dobře vyvětrat. Pokud je to možné, můžete v létě spát u otevřeného okna. V případě, že máte okna do rušné ulice, můžete v ložnici používat čističku vzduchu a zvlhčovat. Některé přístroje dokonce kombinují funkce a vzduch nejen čistí, ale také zvlhčují. Po 8 hodinách spánku je v ložnici vydýchaný vzduch s vysokou koncentrací oxidu uhličitého, který může mít za následek bolesti hlavy nebo únavu. 

Vlhkost vzduchu v zimě by se v místnosti měla pohybovat mezi 45–60 %, v létě pak okolo 40–55 %. Nižší hodnoty budou mít za následek vysušené sliznice a pokožku, vyšší zase tvorbu plísní. Zvlhčovače dokážou v místnosti udržovat optimální hladinu vlhkosti.

Jestliže máte v celém domě či bytě rekuperaci, nemusíte si s čerstvým vzduchem lámat hlavu. V případě, že centrální rekuperaci nemáte, můžete do ložnice použít lokální rekuperaci vzduchu, která nevyžaduje rozsáhlé stavební úpravy. Instaluje se pouze skrze zeď a funguje stejně jako centrální rekuperace.

Na kvalitě vzduchu v místnosti se podepisuje také prach. S tím vám může pomoci čistička vzduchu. Eliminovat jej však můžete také pravidelným úklidem, ale rovněž tím, že mu nedáte prostor, kde se usazovat. V ložnici by mělo být co nejméně lapačů prachu. Zapomeňte proto na přehršel polštářků, plyšáků, poliček nebo na těžké závěsy. Toto všechno jsou ideální místa pro usedání prachu, který může mít za následek vznik alergií.

Doplňky ložnice