Detox si mnoho lidí spojuje převážně s jarním obdobím, ve kterém se dodržují různé několikadenní půsty nebo jistá omezení v jídelníčku, vyřazení konkrétních potravin apod. Pravdou ale je, že naše tělo potřebuje očistu organismu i několikrát do roka. V zimních dnech, kdy převládá tma a sluníčka se nám příliš nedostává, můžeme pociťovat velkou únavu, v některých případech až vyčerpanost. I během zimy se chceme cítit dobře a mít dostatek energie. K tomu nám zaručeně pomůže pročištění organismu v zimních měsících. V zimě nás zároveň čekají vánoční svátky, během kterých se jídelníček mnoha lidí velmi odchyluje od normálu. Už z tohoto důvodu je detox na místě. Detoxikace není primárně o hubnutí, ale především o očištění a uzdravení. Hubnutí se většinou dostaví jako příjemný vedlejší efekt.
Proč je pro nás detox organismu důležitý?
Detoxikace organismu spočívá především v odstranění přebytečných toxinů v těle. Pomůže nám cítit se svěže a odpočatě. V zimě mívá mnoho lidí problém také s častým nachlazením, rýmou a dalšími nepříjemnými virózami, které nás mohou i na několik týdnů doslova vyřadit z provozu. I s tímto nám pomůže detoxikace organismu. Když se totiž budeme o své tělo starat a kvalitně ho vyživovat, ihned se nám odvděčí a poznáme to na našem zdraví a silné imunitě.
Do těla se dostávají toxiny téměř každý den a tento proces ovlivňuje spousta faktorů. Mezi nejdůležitější zdroj toxinů patří samozřejmě jídlo. Pokud se stravujeme nekvalitně, konzumujeme denně průmyslově zpracované potraviny, nadbytek tuků, soli a cukrů, je pro naše tělo velmi složité tyto potraviny zpracovat. Dalšími faktory je také nekvalitní konvenční kosmetika, která obsahuje silikony, parabeny a další toxické látky. Kromě kosmetiky bychom se měli zaměřit na složení čisticích prostředků, které používáme pro úklid domácnosti apod.
Základem správné detoxikace je strava
Správně nastavený jídelníček je při detoxikaci a čištění organismu ten nejdůležitější aspekt. Můžeme pravidelně sportovat, cvičit jógu nebo provádět meditace, ale bez správného jídelníčku s kvalitními surovinami to zkrátka nikdy nepůjde tak dobře, jako s ním. Při detoxikaci bychom měli ze své stravy zcela vyloučit bílý cukr, alkohol a nepřiměřené množství soli. Dále bychom se měli zaměřit na omezení lepku (nebo alespoň klasické bílé mouky) a samozřejmě průmyslově zpracovaných potravin. Těmi máme na mysli zejména sušenky, bonbóny, chipsy atd.
Co by měl kvalitní jídelníček obsahovat?
Základem správného jídelníčku při detoxikaci by měly být lehce stravitelné potraviny, které nijak nezatěžují trávicí systém, mají dostatek minerálů a také vlákniny. Zaměřit bychom se měli určitě na dostatek zeleniny. Neměla by chybět červená řepa, kořenová zelenina, řapíkatý celer nebo brokolice. Pokud Vám nechutná zelenina samotná, připravte si z ní super výživné zeleninové smoothie. Na takové smoothie budete potřebovat červenou řepu, mrkev a jedno jablko. Všechny suroviny rozmixujeme a můžeme podávat. Pokud by bylo smoothie příliš kyselé, můžete ho dochutit např. medem nebo jiným přírodním sladidlem. Takové smoothie poslouží skvěle jako rychlá snídaně nebo výživná svačina. A nyní již 5 našich zaručených tipů na konkrétní potraviny.
Drcené lněné semínko
Existují potraviny, které jsou při detoxikaci velmi prospěšné. Mezi takové patří i lněné semínko, zejména pak to drcené, které je pro tělo lépe stravitelné. Lněné semínko patří mezi významný zdroj omega 3 mastných kyselin, bílkovin, hořčíku, železa a dalších zdraví prospěšných látek. Studie uvádí, že jedna lžíce lněného semínka obsahuje zhruba 3 g vlákniny. Vláknina je důležitá pro správné zažívání, udržuje normální hladinu cholesterolu v krvi a vyživuje náš střevní mikrobiom. Lněné semínko obsahuje velké množství rostlinných bílkovin a napomáhá pocitu sytosti. V drcené formě ho můžete přidat opět do smoothie, kaše nebo s ním posypat zeleninový salát. Je to skutečně velmi výživná potravina, na kterou bychom neměli zapomínat.
Fermentované potraviny
Fermentované potraviny jsou pro naše střevo velmi dobře stravitelné a mají vysokou výživovou hodnotu. Fermentace znamená kvašení. Jde o proces, kdy se bakterie v potravě živí cukrem a škrobem, tím pak vytvářejí kyselinu mléčnou. Díky tomu zůstává potravina dlouho čerstvá a vznikají důležité enzymy, vitamíny a řada probiotik. Mezi fermentované potraviny řadíme například kysané zelí, kimchi a kysané mléčné výrobky.
Zelené potraviny
Zelené potraviny jsou speciální potraviny, které se pyšní vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, minerálů, vitamínů a mají velmi pozitivní vliv na náš organismus. Zelené potraviny se jím říká z toho důvodu, že mají vysoký obsah chlorofylu, který může za jejich zelenou barvu. Důležitá vlastnost zelených potravin je především jejich antioxidační působení na organismus. Zároveň jsou velmi nápomocné právě s detoxikací a dokážou obnovit střevní mikroflóru. Mezi zelené potraviny patří ječmen, chlorella a spirulina.
Citron
Nic po ránu nenastartuje organismus lépe, než vlažná voda s citronem. Citron obsahuje vysoké množství vitamínu C, který podporuje náš imunitní systém a pomáhá tak v boji proti nachlazení. Vitamín C dokáže neutralizovat volné radikály, které mohou poškozovat buňky, což vede ke vzniku různých nemocí. Dopřejte si každé ráno sklenici vlažné vody s citronem a uvidíte rozdíl.
Bylinky vhodné při detoxikaci
Mezi nejlepší bylinku pro detoxikaci patří jednoznačně ostropestřec mariánský. Ten je nejúčinnější zejména při detoxikaci jater, ovlivňuje tvorbu žluči, ale podporuje celkovou očistu organismu. Ostropestřec lze užívat jako čaj nebo ve formě oleje či tabletek. Silný detoxikační prostředek je také koriandr. Ten zbavuje tělo těžkých kovů a jiných toxických nečistot. Koriandr můžeme běžně přidávat do mnoha jídel v čerstvé nebo sušené formě jako koření. Poslední bylinkou, která stojí za zmínku v souvislosti s jejími detoxikačními schopnostmi je pampeliška lékařská. Je zároveň skvělým antioxidantem, má pozitivní vliv na žaludek, žlučník, játra a také podporuje trávení. Pampelišku můžeme opět užívat ve formě čaje nebo si připravit lahodnou „kávu“ z kořene pampelišky.