Vánoce jsou za dveřmi, ani se nenadějeme a budeme sedět u slavnostně prostřené tabule, ve společnosti svých nejbližších a nedočkavě budeme vyhlížet okamžik, kdy zazvoní zvoneček a my se budeme moci jít podívat ke stromečku, co nám Ježíšek letos nadělil. Na štědrovečerním stole nesmí chybět kapr nebo řízek, bramborový salát a … CUKROVÍ.
Ačkoli nesmí na žádné slavnostní tabuli chybět, mnozí z nás se ho i tak trochu bojí. O Vánocích totiž zrovna nedbáme na zdravé stravování, výsledkem pak jsou nechtěná kila navíc. Jenže tak to skončit nemusí. Ptáte se, jak nepřibrat přes Vánoce, a přesto si je užít se vším všudy? Zkuste si letos upéct vánoční cukroví zdravě! Vyberte dopředu všechny potraviny z letáku Tesco nebo dalších obchodů.
Malé ohlédnutí do historie
Historie cukroví sahá zhruba do 16. století, kdy se na slavnostní stůl dávaly figurky z ovoce jako zdravé mlsání, se kterými si děti mohly hrát a pak je sníst. Cukroví tak, jak ho známe dnes, se objevilo až mnohem později, někdy v 19. století, a to ještě v bohatých domech. Nejoblíbenější tehdy byly karamely, peklo se cukroví z medu, vánočkového těsta, škvarkové cukroví a později i zázvorky.
Jaké cukroví je oblíbené v Čechách?
Vánoční cukroví se u nás peče z mouky, vajec, cukru, másla, kakaa, čokolády, kokosu, lískových a vlašských ořechů, kandovaného ovoce a dalších surovin, o vůni se postará vanilka, skořice a rum.
Mezi typické druhy patří linecká kolečka, medové perníčky, vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky, myslivecké knoflíky, vinné cukroví, ořechy, vosí hnízda, marokánky a další pečené a nepečené cukroví.
Jak upéct vánoční cukroví zdravě?
Cukroví se dá upéct i jinak než za použití bílé mouky, několika kilogramů cukru a tuku. Inspirujte se našimi recepty na zdravé vánoční cukroví, díky kterému si otázku, jak nepřibrat už nepoložíte.
Tip číslo jedna: Vánoční fitness cukroví
Jak zmiňujeme výše, na žádném vánočním stole nesmí chybět tradiční vanilkové rohlíčky. Ty bývají obalené v cukru a voní po vanilce, není se čemu divit, že jsou tak oblíbené. Co si je ale připravit ve zdravější verzi?
Potřebovat budete špaldovou mouku (asi 100 g), po 50 gramech mletých mandlí nebo oříšků a namletých ovesných vloček, třtinový cukr, 80 g oleje, vanilkovou esenci, 30 g proteinu a žloutek. Přidat můžete i špetku skořice. Všechny suroviny promíchejte v tuhé nelepivé těsto, ze kterého budete tvarovat rohlíčky, které následně vložíte do trouby vyhřáté na 180 °C asi na 15 minut.
Další variantou jsou celozrnné vanilkové rohlíčky, na které potřebujete 100 g mletých mandlí, 300 g celozrnné pšeničné mouky, 200 g másla, kúru z celého citronu, a 30 g ovocného cukru (fruktózy). Ze všech surovin zpracujte těsto, které necháte přes noc odpočinout v lednici a druhý den z něj vytvoříte rohlíčky. Po upečení je můžete obalit ve fruktóze smíchané s trochou dřeně z vanilkového lusku.
Tip číslo dva: Zdravé perníčky
Nedovedete si stůl nebo stromeček představit bez nazdobených voňavých perníčků? Upečte si ty ze žitné mouky, medu, ghíčka, perníkového koření, kakaa, vejce a mléka.
Tip číslo tři: Zkuste low carb cukroví
Low carb cukroví, které obsahuje hodně proteinů, vitamínů i minerálů. Cukroví zvládnete upéct i s minimem sacharidů. Ocení ho hlavně příznivci low carb stravy, keto diety a všichni ti, kteří chtějí jíst zdravě. Co takhle low carb raffaelo? Smíchejte 90 g odtučněné mandlové mouky a 240 g kokosového krému ve směs, ze které vytvarujete kuličky, které pak obalíte ve strouhaném kokosu.
Tip číslo čtyři: Kokosky
Mezi rychlé cukroví patří i kokosky, na které potřebujete strouhaný kokos, 2 bílky, javorový sirup, lžíci kokosového proteinového prášku, lžíci mléka a celozrnné špaldové mouky.
Tip číslo pět: A co to linecké?
Bez lineckých koleček by snad ani nebyly Vánoce. Jenže jak je upéct zdravě? Máme pro vás tip na linecké cukroví bez cukru. Klasickou hladkou mouku nahraďte 500 g směsi celozrnné pšeničné mouky a hladké sójové mouky, přidejte 200 g oleje (třeba sezamového), špetku soli, 120 g agávového sirupu, několik lžiček mléka a strouhanou kůru z pečlivě omytého citronu.
Tip číslo šest: Medvědí tlapky (pracny) bez lepku
Medvědí tlapičky jsou oblíbené, v mnohých domácnostech nesmí na tácu s cukrovím chybět. Stejně jako linecké a vanilkové rohlíčky. K jejich přípravě potřebujete 150 g másla, 200 g cukru moučka, 1 vanilinový cukr, 1 žloutek, 100 g mletých mandlí nebo vlašských ořechů, 2 polévkové lžíce kakaa, špetku skořice, trochu prášku do pečiva a samozřejmě mouku. Kdo se vyhýbá lepku, ten může použít 250 g bezlepkové mouky.
Ze všech surovin kromě kakaa vypracujte hladké těsto, které rozdělíte na 2 části a do jedné vmícháte ještě právě kakao. Těsto pak nechte odpočinout přes noc v lednici a ráno jím můžete plnit formičky. Je jen na vás, zda použijete na jednu tlapičku světlé, tmavé nebo obě těsta. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C dozlatova. Ještě teplé vyklopte z formiček a obalte v cukru.
Tip číslo osm: Zdravá varianta vosích hnízd
Taky patříte mezi ty, kdo si Vánoce neumí představit bez vosích hnízd, kterým někdo říká i včelí úly? Ty tradiční se připravují z cukru, másla, kakaa, rumu, piškotů a trochy mléka, jako náplň se používá krém z másla, žloutku, cukru a rumu. Když se nad tím tak zamyslíte, je to opravdová kalorická bomba, takže se není čemu divit, že možná váháte, zda je připravit.
Máme pro vás dobrou zprávu! Vosí hnízda si můžete připravit i ve zdravé variantě. Za základ těsta použijte mandlovou moučku, místo cukru datlovou pastu. Přidejte kakao, kokosový olej a rum, vypracujte těsto, které necháte chvíli odpočinout. Mezitím se pusťte do krému. Na něm potřebujete kešu máslo, rum a vanilkový extrakt.
Tip číslo devět: Nestíháte? Zkuste proteinové kuličky!
Kdo nemá času nazbyt, ten ocení rychlé recepty na nepečené cukroví. Mezi ně patří třeba proteinové kuličky. Co na ně budete potřebovat?
Po hrsti lískových a vlašských ořechů, mandlí, ovesných vloček a slunečnicových semínek, 2 polévkové lžíce arašídového másla, 2 lžíce kokosového oleje, lžíci medu a proteinový prášek. Vše smíchejte v těsto lehce mazlavé konzistence. Pokud bude třeba, můžete těsto zředit trochou mléka a dochutit medem.
Z těsta tvarujte kuličky, které dáte ztuhnout do lednice nebo mrazáku. Jakmile ztuhnou, obalte je v kokosu, oříškách či kakau, dle vlastní chuti a vložte je do papírových košíčků.