Každý, kdo si oblíbil kempování a rád se občas vydá do přírody poznávat svět, na svých cestách ocení kvalitní outdoorové vybavení. Ať už se plánujete ubytovat v kempu a chodit na procházky do okolní přírody, nebo se chcete vydat na několikadenní túru přes hory a lesy a spát tam, kam zvládnete dojít, v tomto článku najdete tipy na užitečné vybavení, mj. různé outdoorové potřeby, na které byste při balení před cestou neměli zapomenout.
Pořádný stan je základ
Při spaní v přírodě je samozřejmě třeba počítat s nižším komfortem, než se vám dostane v penzionu nebo hotelu, ale tento tento typ přespávání má své nezaměnitelné kouzlo, a proto se po právu těší velké oblibě. Nejkomfortnější způsob ubytování v kempu či ve volné přírodě představují (mimo případně dostupných chatek) obytné vozy a karavany, ale klasikou, která k tomu pravému kempování patří přece jen o něco více, je jednoznačně spaní ve stanu.
Při výběru stanu musíte brát v úvahu řadu věcí, od velikosti přes konstrukci až po praktické drobnosti, jako jsou třeba kapsy na stěnách. V každém případě je důležité, aby stan dokázal odolat nástrahám počasí, zejména dešti a větru. Nikdo se totiž nechce uprostřed noci vzbudit v zatopeném stanu a mít mokré všechny věci včetně veškerého oblečení. Proto je vhodné pořídit stan od nějaké prověřené značky, osvědčenou volbou je například stan Hannah.
Spacák na každou výpravu
Mezi základní vybavení na kempování jednoznačně patří spacák. Nezáleží na tom, zda spíte ve stanu, v hamace, nebo dáváte přednost spaní pod širákem na karimatce, ani na tom, v jakém ročním období se vydáte na cestu, spací pytel ve většině destinací potřebujete i v létě, protože v noci zkrátka bývá nepříjemná zima. Karimatku (samonafukovací matraci), která slouží také jako tepelná izolace, pak využijete nejen při spaní pod širákem, ale i ve stanu.
Nepodceňujte význam kvalitního oblečení
Kvalitní a správně zvolené oblečení zajistí, že se budete v přírodě cítit komfortně a výlet vám úplně nezkazí ani špatné počasí. V létě, když bude svítit slunce naplno, každou cestu zvládnete snáze v prodyšném oblečení z funkčních materiálů, ve kterém se tolik nezpotíte. V dešti a větru zase oceníte oblečení, které nepromokne ani po několika hodinách.
Kromě oblečení jsou zásadní částí výbavy pořádné boty. Jistě, při pochůzkách v kempu si často vystačíte s pantoflemi, ale vyrazit na túru bez outdoorových bot není dobrý nápad. Pro svou odolnost a komfort i při celodenním nošení jsou oblíbené trekové boty Keen.
Turistický batoh
Pokud jde o turistické vybavení, nikomu nemůže chybět batoh, do kterého sbalí všechno, co na svou cestu potřebuje. Vyplatí se nosit turistický batoh, který je speciálně určený na tento druh použití, protože má popruhy pro upevnění batohu k tělu. Díky popruhům vám nebude batoh sjíždět z ramen, což dokáže při mnohahodinové chůzi opravdu nepříjemně rozptylovat. Na turistické batohy lze obvykle připnout trekové hole a vybrané modely jsou vybaveny třeba i integrovanou pláštěnkou nebo kapsou na hydrovak s poutky pro uchycení hadičky. Praktické řešení kapes a slušná výbava je typická například pro outdoorové batohy Osprey.
Túry nemusí být vždy celodenní a můžou být přizpůsobeny dětem. A také děti, pokud už jsou trochu větší, můžou na zádech nést svůj batoh. Co sbalit dětem do batohu? Pochopitelně by neměl být příliš těžký, dětem do batohu sbalte jen to nejnutnější – vlastní lahev s pitím, svačinu a jeden kus oblečení, třeba mikinu, bundu nebo náhradní tričko.
Trekové hole
Trekové hole mnoho turistů řadí mezi důležité turistické potřeby, bez kterých na žádnou túru nevyrazí. Má to svůj důvod. Trekové hole totiž při chůzi v terénu pomáhají s udržováním rovnováhy, což se hodí hlavně při výstupu a sestupu kopců. Vhod však někomu přijdou i na rovině, protože dokážou ulevit nohám, zejména kolenům. Někdo si trekové hole oblíbil i z toho důvodu, že při chůzi zároveň zapojuje horní část těla. Díky možnosti složení je není problém složit, připnout na batoh a pokračovat bez nich.
Jídlo, pití a výbava na vaření
Když budete pořizovat potřeby na kempování, nemůžete se vyhnout výbavě na vaření. V případě, že jste přišli na chuť populárním hotovým jídlům ohřívaným v sáčku, může vám stačit láhev na pití s cestovním příborem. Jestli si chcete vařit sami, budete s sebou muset nosit vařič s kartuší spolu s potřebným nádobím.
Množství jídla a pití volte podle toho, kdy budete mít možnost si zásoby doplnit. Když pro vás vždy bude dostupný nějaký obchod s potravinami, není nutné na zádech tahat příliš velké zásoby. Na dlouhé túře bez možnosti dokoupení jídla a vody ale bohužel není jiná možnost. Především na těchto dlouhých cestách byste měli mít i nějakou rezervu pro případ, že by vše nešlo podle plánu.
Bezpečnostní výbava
Vydáváte-li se do přírody, myslete na svou bezpečnost, protože nikdy nevíte, co se může stát. Bezpečnostní výbava, často potřebná nejen v případě nouze, by měla obsahovat především lékárničku, léky a nůž. Mezi další užitečné vybavení do přírody, které může přijít vhod v krizové situaci, se řadí mobilní telefon a případně powerbanka. Nakonec nezapomeňte ani na osobní doklady, peníze či mapu.
Co si sbalit na túru, když vyrážíte na více dní
Někdo rád jezdí autem do kempů, další zase miluje táboření zcela mimo civilizaci a každý večer hledá místo na přespání uprostřed lesa. Pokud patříte do druhé skupiny, jistě už jste přemýšleli, jak se sbalit na treking, aby se vám všechny věci vešly do batohu, nebo spíše do krosny.
V první řadě je dobré si do batohu dávat pouze věci, bez kterých se opravdu neobejdete. Většinou by se mělo jednat o specializované věci na kempování, protože většina důležitých věcí, které při vícedenní túře potřebujete, je běžně dostupná ve zmenšených a odlehčených alternativách.
Na vícedenní túru si rozhodně vezměte náhradní oblečení. Přestože předpověď počasí vypadá dobře, počasí vás může snadno překvapit. I když tedy vyrazíte v tričku a kraťasech, v batohu mějte alespoň lehkou nepromokavou bundu a oblečení na převlečení. Na spaní pak musíte mít ještě teplé oblečení, protože přes noc a ráno na vás pravděpodobně budou čekat nízké teploty.
Jak už bylo zmíněno výše, pokud budete více dní daleko od místa, kde byste si mohli dokoupit zásoby jídla a vody, musíte si vzít vše s sebou a nezapomenout na rezervu pro případ nouze. Nést v batohu vodu na několik dní by nebylo úplně jednoduché, a proto se vyplatí pořídit pomůcky na filtraci a dezinfekci vody nabrané v přírodě.