Nemůžete se dočkat, až obléknete kuchařskou zástěru, vezmete do ruky nůž, připravíte si prkénko, pánev, hrnec a něco dobrého uvaříte? Pak je tenhle článek určený právě vám. V každé pořádné kuchyni totiž mají své místo kvalitní nože. Jak jinak si všechny suroviny řádně připravit?
Nůž potřebuje každý kuchař
Bez některých věcí se v kuchyni prostě neobejdete, takový nůž mezi ně rozhodně patří. Musí ale zvládnout bez problémů a větší námahy nakrájet vše, co potřebujete. Nabídka nožů je ale na trhu velmi široká, možná se vám budou hodit následující rady, jak vybrat ten pravý.
Na čem záleží, když vybíráte nože do kuchyně?
Možná si říkáte, že si pořídíte jeden malý nůž, jeden střední, jeden velký, k tomu přidáte možná nůž na chleba a sýr a máte vystaráno. Jen o velikosti to ale rozhodně není. Výběr nožů neuspěchejte, věnujte mu nějaký čas a klidně vsaďte na profesionální kuchyňské nože. Tahle investice se vám totiž mnohokrát vrátí.
Tip číslo jedna: Jaký je účel využití nože?
K čemu plánujete nůž využívat? Kuchyňské nože se liší tvarem a velikostí v závislosti na činnosti, ke které nůž použijete. V žádné kuchyni by rozhodně neměl chybět malý nůž na krájení ovoce a dalších drobných surovin, univerzální nůž a dlouhý nůž s vlnitým ostřím na krájení pečiva. Další typy nožů už záleží na vás.
Tip číslo dva: Prozkoumejte čepel
Čepel nože je jeho nejdůležitější částí. Materiál, ze kterého je vyrobená, ovlivňuje hmotnost nože, jeho ostrost a odolnost vůči korozi i otupění.
- Čepel by měla být z kvalitní nerezové oceli, která je odolná vůči korozi. Kromě toho se můžete setkat s čepelí z uhlíkové oceli nebo keramickými noži.
- Rozmyslete si i délku čepele. Někdo preferuje malé nože, jiný zase ty velké. Další faktor, který je třeba zohlednit, je účel, ke kterému nůž vybíráte. Krátké čepele do 12 cm se hodí na loupání ovoce a zeleniny, případně na mazání. Čepele od 13 do 20 cm pak na krájení, a to jak ovoce a zeleniny, tak masa. Délka čepele 20-25 cm už je spíše na krájení pečiva.
- Ostří by mělo být po celé délce čepele.
- Tvar čepele volte s ohledem na to, k čemu nůž chcete používat. Jiný tvar má čepel nože na krájení ovoce a zeleniny, jiný nůž na vykosťování apod.
Tip číslo tři: I na rukojeti záleží
Nůž vám musí padnout do ruky. S nožem, který se vám bude špatně držet, toho moc nenakrájíte, navíc vás to otráví a nebude vás vaření ani bavit. Důležitý je ergonomický tvar rukojeti, její délka i materiál, ze kterého je vyrobená. Nejčastěji můžete vybírat mezi dřevem, tvrdým plastem a kovem.
Víte, že s ohledem na bezpečnost možná oceníte protiskluzovou rukojeť? Nebude vám klouzat ani v mastné ruce, navíc je příjemnější i na držení.
Tip číslo čtyři: Záleží i na hmotnosti a vyváženosti nože
Asi vás to překvapí, ale kvalitu nože ovlivňuje i jeho hmotnost. Nůž by neměl být příliš lehký, na čepel byste totiž museli tlačit. Rukojeť by s čepelí také měla být vyvážená. Jak si to ověřit? Položte prst mezi čepel a rukojeť. Pokud bude nůž správně vyvážený, čepel ani rukojeť neklesnou, ale zůstanou na svém místě.
Koupí nože to nekončí
Kuchařské nože máte vybrané, určitě se vám ulevilo, že to máte za sebou. Jenže i ten nejlepší nůž můžete špatnou péčí poškodit, takže se určitě bude hodit pár tipů k péči o nože.
- Nenechávejte nůž dlouho ve vlhkém prostředí, vždy z něj odstraňte zbytky, které zůstaly na čepeli a otřete ho do sucha.
- V ideálním případě nože myjte výhradně v ruce.
- Každý nůž potřebuje občas nabrousit. Pořiďte si kvalitní brousek na nože a ocílku, které prodlouží životnost nože a taky se postarají o to, abyste doma měli ostré nože jako na začátku.
- Životnost nožů prodloužíte i tím, že je budete správně ukládat do stojanu na nože, praktické jsou i magnetické lišty na nože.
- Postarejte se i o rukojeť.
- Krájejte na prkénku s nižší tvrdostí (silikonové, plastové nebo dřevěné prkénko).