Pomáhá regenerovat, reguluje tvorbu vrásek, pomáhá ukládat informace a můžete pomocí něj zhubnout. Co je to? Kvalitní spánek! Potřeba dostatečného a zdravého spánku je pro člověka zásadní, ale ne vždy je snadné jej dosáhnout. Během zimního období spíme většinou více a kvalitněji. Během horkých letních nocí hledáme způsoby, jak mít hodnotný spánek. Jak tedy mít kvalitní spánek, který s sebou přináší všechny blahodárné vlastnosti?
1. Nenechte se ničím rušit
Nedostatečné ticho, tma a modré světlo patří mezi největší „narušitele“ kvalitního spánku. Při spánku potřebujete mít v místnosti co největší ticho a tmu. Ticho samozřejmě závisí na vašich sousedech či na oblasti, ve které bydlíte. Ale pokud je to možné, udělejte vše proto, aby vás hluk neobtěžoval. Tma podporuje tvorbu melatoninu, tedy hormonu usínání. Proto je v ložnici tolik důležitá. Jeho tvorbu narušuje světlo nejen z LED žárovek, ale také tzv. modré světlo z displejů elektronicky. Proto se jejich používání nejméně hodinu před spánkem vyvarujte.
2. Vyvětrejte si a nespěte v přetopené místnosti
Zdravé klima v ložnici se na kvalitě spánku výrazně podepisuje. Obecně se doporučuje, aby v ložnici nebylo přetopeno. Ideální je pokojová teplota mezi 16–18 °C. Vlhkost vzduchu by se v zimě měla pohybovat okolo 45–65 % a v létě mezi 40–60 %. Nic nezkazíte tím, pokud si před spaním pořádně vyvětráte a do ložnice pustíte čerstvý vzduch.
3. Před spaním se zklidněte
Během dne vám hlavou koluje spousta nápadů a myšlenek. Kromě toho však řešíte i problémy a dostavit se může i stres. V posteli byste měli myslet jen na hezké věci. Snažte se před spaním relaxovat. Dejte si horkou vanu s uklidňujícím aroma olejem, poslouchejte relaxační hudbu nebo si před usnutím čtěte. Vyzkoušet můžete i dechová cvičení, která pomohou zklidnit tělo, ale také vaši mysl.
4. Postel hraje prim
Na kvalitním spánku se výrazně podepisuje postel a její vybavení. Důležité je spát na matraci, která podporuje zdravý spánek. Nejlepší matraci si každý vybere podle individuálních požadavků. Je potřeba brát v potaz preferovanou spánkovou polohu i tuhost matrace. Ideální jsou matrace se zónováním, díky kterému má každá část těla vhodnou oporu. Ideální je také spát na zádech, jelikož právě spaní na zádech je považováno za zdravou spánkovou polohu. Zabraňuje bolestem zad i krční páteře.
5. Hygiena lůžka a ložnice
V ložnici pravidelně utírejte prach a vysávejte. Nedoporučuje se v ní mít příliš mnoho předmětů, které by mohly narušovat harmonii místnosti a relaxační atmosféru. Už vůbec by v ložnici neměla být elektronika. Postel byste měli převlékat minimálně jednou za 14 dní. Matraci je vhodné opatřit potahem, který je pratelný a matraci chrání před znečištěním. Po probuzení se nedoporučuje postel zastlat, ale peřiny přehodit, aby se matrace mohla dobře vyvětrat.
6. Jídla ani málo, ani moc
Před spaním by vám nemělo kručet v břiše, ale ani by vás neměl obtěžovat přeplněný žaludek. Zhruba 2–3 hodiny před spaním se doporučuje lehká večeře. Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům. Přeplněný žaludek bude v noci pracovat celou noc místo toho, aby odpočíval a regeneroval se. Spánek tedy nebude tak hluboký a nebude mít onen posilující účinek.
7. Místo kávy raději bylinkový čaj
Pokud chcete dobře spát, dejte si poslední kávu zhruba 4–6 hodin před spaním. Kofein se uvolňuje postupně a u mléčných kávových nápojů dochází ke vstřebávání kofeinu mnohem déle. Proto si před spaním dejte raději uklidňující bylinkový čaj. Sázkou na jistotu je čaj z levandule nebo meduňky.
8. Necvičte těsně před spaním
Organismus se cvičením sice vyčerpává, ale zároveň dochází k uvolňování endorfinů, které vás tzv. nabudí. Před spaním je však potřeba tělo uvést do klidového režimu. Proto se doporučuje cvičit nejpozději 3 hodiny před tím, než si jdete lehnout. Těsně před spaním můžete jít na příjemnou a nenáročnou procházku. Pobyt na čerstvém vzduchu zdravému spánku prospěje.
9. Dodržujte čas vstávání a uléhání
Snažte se vstávat a chodit spát zhruba ve stejnou dobu, a to každý den. Nezáleží přitom na tom, zda jste na dovolené nebo je víkend. Díky respektování svých biorytmů si zlepšíte kvalitu spánku. Bude se vám také lépe usínat a vstávat.