Mnoho kosmetických výrobků, které denně používáme, obsahuje parfemaci. Pod názvem „parfemace“, „aroma“ nebo „fragrance“ se však může schovávat až několik tisíc látek, které mají velmi často syntetický původ.
Je parfemace v kosmetice nutná? Není lepší vybírat kosmetiku bez parfemace? Najdeme parfemaci také v přírodní kosmetice Ponořme se do tajů tajemných vůní, které jsou obsažena ve všem od parfému přes sprchové gely, šampony až po dětské ubrousky.
Proč se parfemace do kosmetiky přidává?
Vůně se do kosmetiky přidávají z různých důvodů. Může se jednat o éterické oleje podporující účinky kosmetiky, ale i o silné vůně maskující jiné složky, které mohou nevonět či až zapáchat. Nebo je důvod použití parfemace čistě obchodní a tedy fakt, že lidé rádi voní. Vybírat si však kosmetiku pouze podle vůně není optimální. Správnou funkci kosmetického produktu zajišťují účinné látky.
Co to parfemace vlastně je?
Parfemace neboli aroma je koktejl záhadných složek, které se často skládají z toxických ingrediencí, mimo jiné včetně hormonálních disruptorů – což je znepokojivé, protože naše hormony regulují téměř vše od plodnosti, přes váhu až po akné.
Ještě znepokojivější je, že tajemství složek parfémů je chráněno průmyslovými obchodními zákony. To znamená, že společnosti nebo výrobci používající parfemaci nemusí ze zákona zveřejňovat, co v nich je. Naštěstí dnes již není problém najít produkty bez parfemace, ať už se jedná o deodoranty bez parfemace či nejrůznější krémy bez parfemace.
Jak taková parfemace vzniká?
Kosmetika může vonět po vanilce, květinách či ovoci. Cílem výrobců je, aby vám vůně jejich výrobku evokovala příjemné vzpomínky třeba na exotickou dovolenou nebo na rozkvetlou louku za vaši chalupou.
Při výrobě takových látek je však klíčová jejich cena. Proto se vonné esence se nelisují z ovoce, ani z bylinkových květů. Jejich vůně se napodobuje syntetickými látkami, jejichž mix se snaží tyto vůně napodobit. Vytvořit věrnou napodobeninu přírodní vůně není vůbec jednoduché, takže právě proto je složená takových vůní zpravidla zahaleno obchodním tajemstvím.
Proč může být parfemace pro naše tělo tak škodlivá?
Ženy každý den na tělo nanesou až 515 syntetických chemických látek. Průzkum, který provedla nezisková aktivistická organizace Environmental Working Group (EWG), zjistil, že ženy používají v průměru 12 výrobků denně, muži pak v průměru 6 výrobků denně.
Podle průzkumu je každý pátý dospělý enně potenciálně vystaven působení všech sedmi hlavních karcinogenních nečistot, které jsou běžné ve složkách výrobků osobní hygieny – hydrochinonu, ethylenoxidu, 1,4-dioxanu, formaldehydu, nitrosaminů, polycyklických aromatických uhlovodíků a akrylamidu. Nejčastější negativní látkou seřazenou podle počtu exponovaných osob je hydrochinon, který se běžně používá v parfemacích. Tuto látku denně používá až 94 % všech žen a až 69 % všech mužů.
Látky schované pod názvy Parfemace / Aroma / Fragrance tak mohou způsobovat alergické reakce (jak na sliznici, tak kůži), vyrážku, podráždění pokožky, podráždění kůže či problémy s hormonální rovnováhou. Pozor také na výše uvedené alergeny v parfémech.
Je řešením přírodní parfemace?
U syntetických vůni je možnost škodlivosti předvídatelná a napadne asi každého. Naše tělo, ale může bohužel negativně reagovat i u vůní přírodních. Eukalyptus či citrusové vůně příjemně voní a jsou čistě přírodní, přesto i tak mohou u citlivé pokožky vyvolat nepříjemnou reakci.
Přírodní vonné látky jsou tak o něco lepší než syntetické parfemace. Ale stále nejsou tyto složky tělu vlastní a tak i po jejich použití může imunita vyvolat alergickou reakci.
Mám se tak úplně vyhnout parfemaci v kosmetice?
Parfemace je chemicky vyrobená vůně, která dodává výrobkům požitkářský pocit. Kromě parfémů a dalších kosmetických přípravků, pomocí kterých chcete více vonět, nemá žádný funkční účel.
Zvažte, kolik výrobků používáte a aplikujete během jediného dne. Mytí těla, hydratační krém, olej na vlasy, deodorant, voda po holení, parfém, podkladová báze, rtěnka. Snadno jich můžete použít deset ještě předtím, než vyjdete z domu – všechny mají svou vlastní vůni a usilují o pozornost našich smyslů. Říkáte si však, že, kdyby byla parfemace tak špatná, tak by nebyla povolen.
Problémem však není množství parfemace při použití jednoho výrobku, ale problémem může být, když používáte mnoho kosmetických výrobků se syntetickou parfemací. Čím více něco používáte, tím více se vaše expozice sčítá. Každodenní vstřebávání malého množství toxické složky do těla se časem zvětší na velký objem. A tento velký objem může způsobovat alergické reakce. Používání méně výrobků obsahující parfemaci je tak nejlepší prevence alergické reakce, která je nežádoucí.
Kdo by se měl dát pozor na parfemaci?
Někteří jedinci mohou být alergičtí nebo citliví na určité složky kosmetických přípravků, potravin nebo jiných výrobků, a to i v případě, že jsou tyto složky pro většinu lidí bezpečné. Některé složky vonných složek mohou u některých lidí potenciálně vyvolávat alergické reakce nebo citlivost.
Na parfemaci by si měli dát pozor především lidé s citlivou pletí (alergickou pletí) a citlivou pokožkou (alergickou pokožkou). Kosmetika bez parfemace je někdy jediným možným řešením pro těhotné ženy, kterým se z nich dělá nevolno. Pokud se tedy obáváte citlivosti na vonné látky, raději si vybírejte výrobky bez parfemace.
Jak poznám kosmetiku bez parfemace?
Nejjednodušší způsob, jak poznat kosmetiku bez parfemace, je si pořádně prostudovat složení a hledat názvy Parfemace / Aroma / Fragrance. Pokud některý z těchto názvů ve svém produktu najdu, tak se bohužel nejedná o produkt bez parfemace. O nepřítomnosti parfemace může informovat také nápis na obalu kosmetiky: bez parfemace.
Tímto problémem se zabývá také nákupní rádce kosmetiky Repekum, který provádí datovou analýzu složení kosmetických produktů a dokáže u jednotlivých kosmetických produktů určit, zda obsahuje či neobsahuje parfemaci. Dobrou zprávou je, že v kosmetickém průmyslu dochází k významnému posunu. Celá řada výrobců se vrací k přírodním složkám a investuje do ekologicky získaných a přírodních složek, místo aby se rozhodli pro rychlé a levné syntetické sloučeniny.
Není tak problém na trhu najít mýdlo bez parfemace, krém na ruce bez parfemace či šampón bez parfemace.