Poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce se mohou objevit kdykoliv během těhotenství, jen výjimečně jsou ale známkou předčasného porodu. Zvlášť ke konci třetího trimestru ale dokážou nejednu prvorodičku znejistit. Pojďme si proto říct, čím se poslíčci vyznačují, jak se liší od skutečných kontrakcí a kdy je nejvyšší čas odjet do porodnice.
Co jsou poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce
Braxton-Hicksovy kontrakce, pro které se vžilo označení poslíčci, nejsou v těhotenství ničím neobvyklým, přesto mohou nejednu prvorodičku pěkně zmást. Tyto nepravé porodní bolesti se projevují tvrdnutím břicha, které mohou provázet bolesti podobné těm menstruačním. Pokud se poslíčci objeví, není ale třeba panikařit – ve většině případů se nejedná o začátek porodu, ale o přípravu dělohy na porod, která probíhá již od prvního trimestru.
Jak dlouho před porodem se poslíčci mohou dostavit
Vnímavější ženy mohou poslíčky pocítit už v 6. týdnu těhotenství. Většina nastávajících maminek si jich ale všimne až v průběhu druhého či třetího trimestru a najdou se i ženy, které Braxton-Hicksovy kontrakce před porodem vůbec nezažily. Pokud se poslíčci dostaví dříve než v 36. týdnu těhotenství, měla byste o tom informovat svého ošetřujícího lékaře. Zvlášť ke konci těhotenství poslíčci mohou (ale nemusí) signalizovat předčasný porod.
Jak poznat poslíčky od kontrakcí
Rozlišit, zda se jedná o poslíčky, nebo kontrakce, můžete jednoduše tím, že si dáte teplou (pozor, nikdy ne horkou) sprchu nebo koupel. Jestliže jde o poslíčky, stahy ustanou, pravé porodní bolesti naopak zesílí.
Jak se poznají poslíčci
Poslíčci se vyznačují nepravidelnými stahy dělohy, které trvají zpravidla jen pár vteřin a postupně slábnou, až zcela odezní. Doprovází je tvrdnutí břicha a v některých případech také mírná bolest v podbřišku, která může připomínat slabé menstruační bolesti.
Příznaky poslíčků:
- jsou nepravidelné,
- jejich intenzita se nestupňuje,
- trvají několik vteřin,
- intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi se nezkracují,
- postupně slábnou, až zcela odezní,
- doprovází je tvrdnutí břicha,
- může je doprovázet mírná bolest v podbřišku,
- po koupeli v teplé vodě odezní.
Jak poznat porodní bolesti
Začátek porodu ohlašují pravidelné kontrakce se stupňující se intenzitou, které se šíří do celého těla. Bolest vystřeluje zejména do oblasti zad, třísel a stehen a mnoha ženám zpočátku připomíná silné menstruační bolesti. Pociťovat můžete také velký tlak na konečník a žaludeční křeče, dostavit se může průjem a slabé krvácení.
Jednotlivé kontrakce zpočátku trvají 30–40 vteřin, jejich délka se ale postupně prodlužuje a naopak přestávky mezi nimi se zkracují. Jakmile zjistíte, že se stahy opakují každých 5 minut po dobu jedné hodiny, je nejvyšší čas vydat se do porodnice.
Jak vypadají kontrakce před porodem:
- jsou pravidelné,
- jejich intenzita se stupňuje,
- trvání kontrakcí se postupně prodlužuje,
- odstupy mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracují,
- doprovází je bolest vystřelující zejména do oblasti zad, třísel a stehen,
- někdy bývají bolesti popisovány jako bolesti při silné menstruaci,
- můžou je doprovázet žaludeční křeče, průjem a pocit tlaku na konečník,
- po koupeli v teplé vodě bolesti zesílí.
Jak zmírnit poslíčky
Pro odeznění poslíčků většinou stačí jen málo – teplá sprcha či koupel, krátká procházka nebo naopak chvilka odpočinku. Nezapomínejte dodržovat pitný režim a průběžně vyprazdňovat močový měchýř. Jestliže se s tvrdnutím břicha v těhotenství potýkáte často, svěřte se s tím svému ošetřujícímu lékaři. S největší pravděpodobností vám doporučí užívat hořčík, který uvolňuje svaly a pomáhá relaxovat, a poradí vám s jeho správným dávkováním.
Kdy raději vyhledat lékaře
Zkusila jste teplou sprchu i další zaručené rady na tlumení bolestí, ale nic nepomohlo? Pro jistotu na nic nečekejte a vydejte se do porodnice vyhledat lékaře nebo porodní asistentku, a to zejména v případě, že vás kromě nepravidelných kontrakcí trápí například špinění či krvácení, vaginální výtok nebo skutečně silné bolesti v břiše nebo v kříži. V takové situaci dokáže počínající porod odhalit pouze zkušený lékař, který posoudí, zda dochází k otevírání děložního hrdla.
Příznaky blížícího se porodu
První příznaky toho, že se zanedlouho stanete maminkou, na sobě můžete pozorovat už pár dní před samotným porodem. Kterých signálů si všímat, abyste do porodnice vyrazila včas?
- Máte častější vaginální výtok zbarvený do hněda, popřípadě do růžova. Jedná se o odchod hlenové zátky, která v těhotenství uzavírá děložní hrdlo.
- Máte pocit, že se dítě posunulo níže do pánevní dutiny, takže už netlačí na vaši bránici a vám se o něco lépe dýchá.
- Trápí vás tupá bolest zad, která se z ničeho nic objevuje a znovu mizí.
- Pociťuje křeče v oblasti pánve a konečníku.
- Zaznamenala jste výrazný pokles energie a pocit únavy.
- Došlo u vás k odtoku plodové vody. Ten se na rozdíl od těhotenského výtoku projevuje vlhkostí i v oblasti stehen, neboť bývá výraznější. Plodová voda může odtékat rychleji ve větším množství, nebo pomalu po částech, nikdy však neodteče najednou.
- Začaly vám pravidelné kontrakce, které zprvu připomínají menstruační bolesti, postupně ale zesilují a odstupy mezi nimi se zkracují.
- Děložní hrdlo je na základě vyšetření lékaře měkčí a tenčí.
Další běžné příčiny bolesti břicha v těhotenství
Braxton-Hicksovy kontrakce nemusí být jedinou příčinou bolesti břicha a křečí v těhotenství. Další z možných příčin jsou roztahující se vazy, na nichž je zavěšena děloha, která se tímto způsobem připravuje na masivní růst během těhotenství. Bolest se pak projevuje občasným píchnutím nebo krátkými křečemi v břiše – z počátku těhotenství je můžete cítit zejména v podbřišku, postupně se ale přesouvají do oblasti pupku.
Na vině mohou být také zažívací potíže způsobené hormonálními změnami – konkrétně zvyšující se hladinou ženského pohlavního hormonu progesteronu, který zpomaluje zažívání. Zvětšující se děloha navíc tlačí na žaludek a střeva, což brání snadnému odchodu plynů. Co na křeče v žaludku pomáhá? Především úprava jídelníčku – omezte příjem luštěnin a košťálové zeleniny, sycené nápoje vyměňte za čistou vodu a bylinné čaje, které mají blahodárný vliv na trávení (například máta, fenykl nebo anýz). Dbejte také na pravidelný pohyb a nebojte se vyzkoušet teplé obklady na břicho nebo jemné masáže.
Vážné příčiny bolesti břicha v těhotenství
Přestože je bolest břicha běžnou součástí těhotenství, někdy může být také příznakem vážných komplikací, kvůli kterým je třeba neprodleně navštívit svého ošetřujícího lékaře. Na začátku těhotenství může být na vině uhnízdění oplozeného vajíčka mimo dělohu nebo spontánní potrat, ke konci těhotenství mohou silné bolesti a křeče signalizovat předčasný porod. V takovém případě bolesti doprovází také vaginální výtok a odtok plodové vody.