Těhotenství a porod nejsou jedinou starostí, která je spojena s nadcházejícím mateřstvím každé ženy. Maminka, která se připravuje na porod, si klade mnoho otázek, jak to všechno zvládnout. Životní styl během těhotenství, porod bez komplikací, poporodní rekonvalescence a následná péče o dítě, ale také o vlastní zdraví a kondici. Jedním z nejčastějších témat novopečených maminek je však rozhodně téma kojení.
Pobyt v nemocnici je příliš krátký na to, aby se tvorba mléka ustálila, a tak případné problémy spojené s kojením musí maminky řešit doma. Pomůžeme vám se s touto problematikou seznámit a pokusíme se pojmenovat možné komplikace a jejich řešení.
Kojení novorozence
Je to nejpřirozenější a nejzdravější způsob krmení dítěte. Obsahuje všechny potřebné složky v co nejvyváženější formě. Mateřské mléko poskytuje hygienicky bezpečnou a plnohodnotnou stravu kdykoli a kdekoli, v ideální teplotě a chuti, která je pro dítě příjemná. Pokud je to možné, nenechte se odradit časnými komplikacemi a nepřerušujte kojení náhradní stravou. Mnoho problémů časem ustoupí a produkce mléka se stabilizuje.
Jak se připravit a začít kojit
Ještě před porodem můžete začít s přípravou bradavek lehkou masáží pomocí dětského oleje. Zajistíte tak pružnost a prokrvení. Každá maminka čeká na nalití mléka do prsou zvlášť. Přikládání dítěte k prsu je velmi důležité, i když se mléko ještě netvoří. Prsa produkují tekutinu zvanou kolostrum, která obsahuje řadu složek (protilátky, růstový hormon, bílé krvinky matky) nezbytných pro novorozence. Dítě může vyjadřovat potřebu kojení v krátkých intervalech a doba krmení bývá krátká. Je dobré respektovat potřeby dítěte a přikládat ho k prsu tolik, kolik potřebuje. Tím se urychlí nalévání mléka do prsu.
Co když se objeví první problémy s kojením
Začátky kojení mohou být doprovázeny různými nepříjemnostmi a problémy. Mezi nejčastější patří:
- Laktace se zpomaluje a množství mléka je nedostatečné. Nevzdávejte to! Pravidelně masírujte prsa oběma rukama shora dolů. Přednostně posilujte svůj jídelníček vydatnými polévkami, přílohami a kromě potravin bohatých na vitamíny nezapomínejte ani na potraviny bohaté na bílkoviny. Berte mateřství jako dar a snažte se nestresovat.
- Kojení začalo náhle, prsa jsou tvrdá, bradavky praskají, dítě se nemůže přisát k prsu – při tomto problému pomáhá zahřívání prsu soluxovou lampou a následná masáž prsou. Masírujte bradavky dvěma prsty proti sobě a nezapomeňte je po každém kojení omýt a ošetřit mastí, kterou zakoupíte v lékárně. Pokud nemůžete dostatečně masírovat ztvrdlé bradavky, použijte kojící kloboučky dostupné v lékárnách nebo drogeriích.
- Prsa jsou nalitá mlékem i po kojení – ujistěte se, že máte odsávačku mléka pro tento problém a pravidelně odsávejte. Pokud se mléko shromažďuje trvale, může dojít k zánětu prsou.
- Při kojení pociťujete bolest – v prvních dnech je to normální. Pokud tento příznak přetrvává několik týdnů, navštivte svého lékaře.
- Vaše prsa jsou tvrdá a zarudlá – pokud jsou tyto příznaky patrné, je lepší navštívit lékaře. Pokud je zánět teprve na začátku, pomáhají studené obklady a masáže.
Nejlepší polohy při kojení
Rad, jak nejlépe kojit, dostanete od svých kamarádek několik. Musíte si však najít tu nejpohodlnější. Kojení vsedě se shrbenými zády vám může rychle ubrat sílu a trpělivost. Ležení na boku je velmi pohodlná poloha, kterou ocení i vaše dítě. Pokud je pro vás pohodlnější sedět, pořiďte si kojící polštář, který vám pomůže dítě polohovat tak, aby vaše záda netrpěla. Pokud z nějakého důvodu potřebujete kojit dítě ve stoje, můžete použít šátek na kojení.
Strava při kojení
Jídlo při kojení vyžaduje zejména zpočátku trochu trpělivosti, někdy i odmítání. Ne všechny potraviny, i když jsou zdravé, jsou vhodné pro trávicí systém dítěte. Především je důležité dodržovat pitný režim. Tělo potřebuje k produkci mléka malé množství tekutiny. Polévky budou ve vašem jídelníčku užitečné. Vyhýbejte se ovoci a zelenině, které způsobují nadýmání. Vhodná je kořenová zelenina, listový salát, zelené fazolky. Nevynechávejte ze svého jídelníčku libové maso a ryby. Z ovoce jsou nejvhodnější jablka z lokálních sadů a zahrad nebo meloun.
Mléko a mléčné výrobky mohou obohatit váš stůl. Postupně, jak dítě roste, můžete přidávat další potraviny v malém množství, aby si na ně tělo dítěte pomalu zvykalo. Je velmi individuální, jak a na jaké potraviny dítě reaguje. Nejčastějším příznakem zažívacích potíží je nadýmání nebo častá řídká či příliš hustá stolice.
Co nejíst při kojení
- luštěniny – fazole, čočka, hrách
- kedlubny, zelí, kapusta – pouze v malém množství v pozdějších fázích kojení
- banány, švestky, hrušky
- kořeněná a příliš kyselá jídla
- vyhněte se potravinám, které obsahují velké množství alergenů, jako jsou barviva, aromata a chemicky ošetřené ovoce nebo zelenina
- vynechat tučné a uzené potraviny
- varování číslo jedna je před alkoholem, kouřením a užíváním nepředepsaných léků
- pokud si nedokážete představit život bez kávy, vyberte si kávu bez kofeinu
Úbytek hmotnosti při kojení
Během těhotenství a po porodu dochází k explozivním změnám tělesných linií. Každá žena doufá, že se její váha po porodu co nejdříve vrátí do normálu. Hubnout či nehubnout během kojení? Můžeme vás ujistit, že radikální diety v tomto období nejsou vhodné a zdraví a výživa vašeho dítěte jsou na prvním místě. To však neznamená, že se můžete nekontrolovaně přetlačovat s prázdnými kaloriemi. Sladkosti a slané pochutiny můžete bez obav omezit na minimum.
Můžete také nahradit pečivo z bílé mouky celozrnným, což prospěje vám i vašemu dítěti. Vyhněte se sladkým nápojům a raději volte vodu a bylinkové čaje. Pokud přidáte každodenní procházky na čerstvém vzduchu, vaše váha půjde přirozeně dolů, aniž by to dítěti způsobilo nějaké potíže nebo poškodilo jeho výživu.
Jak odstavit dítě od kojení
Odborníci doporučují ukončit kojení v 9. až 12. měsíci života dítěte. V tomto období by již měla být jeho výživa nastavena na normální stravu a kojení ztrácí své opodstatnění. Záleží na každé matce, zda v této době zváží ukončení kojení, protože později je to mnohem obtížnější. Vyžaduje to však trpělivost a pevné nervy. Mnohokrát dítě pláče, aby si vynutilo nemožné. K uklidnění můžete použít dudlík nebo trochu čaje, ale hlavně trpělivé a laskavé pohlazení.
Babská rada pro odvážnější: máte-li po ruce šikovnou babičku, vezměte k ní své potomky na víkend. Uvidíte ten zázrak:)
Kojení bez problémů rozhodně není nic, co byste nezvládli. Určitě stojí za to trochu bojovat, abyste nastartovali život svého dítěte ke zdraví a psychické pohodě.