Těhotenství je pro ženu přelomovým obdobím plným očekávání, radosti, zodpovědnosti, ale také starostí s mnoha emocionálními a fyzickými změnami. Jedná se o fyziologický stav, který však může být pro každou ženu zcela specifický. Existují budoucí matky, které snášejí těhotenství ve štěstí a pohodě bez komplikací. V některých případech se však mohou postupně objevit některé nepříjemné syndromy spojené s těhotenstvím. Není to nic neobvyklého, často to souvisí s genetickou predispozicí. Stručně řečeno, můžete mít podobný průběh těhotenství, jako měla vaše matka, když vás čekala.
Mírnější komplikace
Komplikace v těhotenství mohou mít různou příčinu a intenzitu. V těle ženy začínají obrovské změny již v první den nového života. Hormonální, kardiovaskulární, lymfatický a trávicí systém jsou stimulovány téměř okamžitě. Postupně jsou zatěžovány i další části těla, jako jsou kosti, klouby, svaly a nervový systém.
Tělo ženy je však na tyto změny připraveno a postupně se se zátěží vyrovnává. Příznaky nevolnosti nebo bolesti hlavy, břicha a kloubů velmi rychle pominou. Může se však stát, že některé nepříjemné stavy nebo bolesti přetrvávají, i když lékař nezjistil žádné komplikace. Co může být příčinou?
Kdy ženy snášejí těhotenství hůře a co je příčinou?
- obezita před těhotenstvím
- podvýživenost
- při různých onemocněních, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, artritida kloubů, poruchy trávení atd.
- se špatným životním stylem a absencí jakéhokoli sportu a pohybu
- v nevhodném pracovním prostředí
- ve špatném psychickém stavu
- kuřákům a ženám, které v jakékoliv míře užívají alkohol nebo omamné látky.
Pokud se ocitnete v jakémkoli bodě, musíte zvážit míru poškození vašeho organismu, ale zejména vašeho nenarozeného dítěte. Jste zodpovědní za jeho zdraví a kvalitu života. Stačí jen málo, abyste napravili chyby ve svém životním stylu, a vaše dítě se bude rozvíjet v pohodlí vašeho mlýna.
Závažnější komplikace při těhotenství
Méně časté, ale možné jsou příznaky spojené s nepohodlím, bolestí nebo slabostí, které většinou musí řešit lékař. Vzhledem k tomu, že je tělo zatěžováno ve všech směrech, mohou se během těhotenství aktivizovat i drobné zdravotní problémy. Mezi nejčastější příznaky závažnějších komplikací těhotenství patří:
- migrény
- zvýšený krevní tlak
- bolesti zad
- bolest kloubů
- bolest chodidel
- nedostatek chuti k jídlu
- nadýmání
- pálení žáhy
- bolesti břicha
- otoky končetin nebo obličeje
Otoky v těhotenství a jejich příčina
K otokům v těhotenství dochází v důsledku hromadění tekutiny v tkáních. V těle matky se zvětšuje objem tekutiny, která je zadržována. Děloha se zvětšuje, což může přispívat ke snížení průtoku krve žilami dolních končetin a dolní duté žíly do srdce. V neposlední řadě přispívá k otokům také změna ve zpracování bílkovin a jejich přísunu dítěti.
Nejčastěji se však u těhotných žen vyskytují otoky nohou a obličeje, komplexní nebo jen částečné jako:
- otok v oblasti očí
- otok pod bradou
- otoky holení
- otoky v oblasti pod koleny
- otoky kotníků
- otoky prstů na rukou a nohou
Pokud otoky nejsou rozsáhlé a jsou symetrické, obvykle po porodu ustoupí a časem zcela zmizí. Je-li rozsah nepříjemně velký nebo nejsou-li oteklé plochy na obou stranách stejné, je třeba dbát zvýšené opatrnosti a okamžitě informovat ošetřujícího lékaře. Existuje mnoho léčebných postupů, které lze aplikovat i během těhotenství, aby se zabránilo rozsáhlejšímu poškození zdraví. V případě potřeby vám lékař indikuje léčbu, v nejlepším případě vám nabídneme několik rad, jak problémům s otoky předcházet nebo je zmírnit.
Co pomáhá při oteklých nohách v těhotenství
1. Změna životního stylu
Nejdůležitější je, abyste upravili příjem tekutin. Dostatečný příjem čisté vody zajistí plynulý chod metabolismu a tím zrychlí lymfatický oběh. Jezte hodně vlákniny a zdravou stravu. Vyhýbejte se prázdným kaloriím, přepáleným tukům a tučným jídlům. Přírodní proteinová strava plná vitamínů, minerálů a stopových prvků je v tomto období nutností.
3. Cvičení
Upravte svůj cvičební režim. Pokud jste zvyklí sportovat a cvičit, nebude to pro vás nic nového. Stačí snížit intenzitu cvičení a zaměřit se na pomalé, celotělové cviky kombinované s dechovou gymnastikou. Maminky, které se nepřátelí s pohybem, musí tento vztah okamžitě navázat. Existuje mnoho způsobů cvičení, které vám pomohou s oteklýma nohama. Vyzkoušejte alespoň některé:
- chůze v mírném terénu
- plavání
- cvičení na fitness míči
- cvičení jógy pro těhotné
- cvičení pilates pro těhotné
- cévní gymnastika
- pedálová vana
Cévní gymnastika je jednou z nejúčinnějších rehabilitačních metod, jak se zbavit oteklých nohou.
- Vsedě nebo vleže na zádech si podepřete nohy, např. naskládanou dekou, ve zvýšené poloze asi 35-40 % nad podložkou.
- Tlak a tah nohou vpřed a vzad v hlezenních kloubech (10 opakování).
- Zatlačte nohy v hlezenních kloubech dovnitř a ven (10 opakování).
- Kroužte v kotníkových kloubech 10 krát na jednu stranu a 10 krát na druhou stranu.
- Poté deku sundejte a nohy položte do vodorovné polohy. Celé cvičení zopakujte.
- Posledním krokem je sedět na vyšší židli se spuštěnýma nohama tak, aby se nohy nedotýkaly země. Zopakujte předchozí cvičení.
- Toto cvičení provádějte několikrát denně.
Jak se zbavit oteklých nohou
- kdykoli je to možné, dejte si nohy na židli
- vyhnout se sezení se zkříženýma nohama
- pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si přestávky v podobě malých procházek
- noste vhodnou obuv, nejlépe ortopedickou obuv pro domácí přezouvání
- nenoste ponožky s těsnou gumou
- použijte těhotenské punčochy na otoky nohou
- spěte na levém boku, abyste snížili tlak na srdce
- dopřejte si jednou týdně reflexní masáž nohou
- alespoň dvakrát týdně je vhodná vířivá koupel nohou, kterou lze obohatit o odvar z bylin, například kopřivy
- každý večer lehká masáž nohou krémem proti otokům
- zajistěte si dostatek spánku
Jak léčit oteklé nohy po porodu
Po porodu se tělo ženy během šesti týdnů normalizuje. Postupně zmizí všechny nepříjemné pocity a tělo získá novou vitalitu. Je však možné, že některé příznaky přetrvávají a ztěžují vám hektické dny mateřství.Může se jednat o přetrvávající otoky nebo červené skvrny na kůži. Na tento problém musíte upozornit svého lékaře, protože se může jednat o cévní nedostatečnost nebo poruchu lymfatického systému. Pokud vyšetření nepotvrdí žádnou patologii, pokračujte v dodržování výše uvedených pravidel a nepříjemný otok časem zmizí.
Babiččiny rady na oteklé nohy
Naše babičky si vždy uměly pomoci, i když neměly k dispozici dnešní farmaceutický průmysl. Po celý rok měli ve spižírnách uložené různé bylinky, koupele a domácí léčivé masti. Některé z rad a receptů jsou tu s námi dodnes.
- na otoky rukou a nohou použijte koupel z odvaru ze slézu okrouhlolistého
- k potírání otoků použijte olej s vyluhovanou majoránkou. Majoránku v láhvi zalijte olivovým olejem a nechte 10 dní louhovat.
- oteklá místa potírejte rozdrcenými listy měsíčku lékařského, třezalky nebo konvalinky
Pokud právě zakládáte rodinu, čekáte miminko nebo jste se právě stala maminkou, nikdy nezapomínejte na své zdraví. V rodině se stáváte nepostradatelnými a necitlivost k vlastnímu zdraví může narušit pohodu všech kolem vás. Když se budete usmívat vy, bude se usmívat i celá rodina. Dbejte na prevenci, abyste nemuseli trávit čas léčbou. Vaše dítě vás potřebuje zdravé a fit. Zdraví je zárukou štěstí a radosti nejen v mateřství. Doufáme, že vám naše rady pomohly udělat krok k dobré pohodě v těhotenství i mateřství.