Stačí nešikovně upadnout při chůzi nebo během sportování a odřenina je na světě. A ačkoliv není zranění většinou závažné, i přesto dokáže potrápit. Podráždění nervových zakončení v pokožce je totiž poměrně bolestivé. Pro rychlé a bezproblémové hojení rány je důležité řádné ošetření, stejně jako dodržení základních pravidel, jak o odřeninu správně pečovat.
První pomoc na odřeniny
Většinu oděrek je možné snadno ošetřit doma. A protože se jedná o jeden z nejčastějších úrazů dětí i dospělých, je vhodné vědět, jak povrchové poškození kůže nejlépe ošetřit. Úplně první pomoc spočívá ve vyčištění a vydezinfikování odřeniny, přičemž je třeba dodržet jejich pořadí.
1. Vyčištění odřeniny
Nejprve se odřenina opláchne. Ideální je použít fyziologický roztok. Pokud není po ruce, může se poranění opláchnout studenou pitnou vodou. Ta může být čistá nebo s přídavkem šetrného mýdla.
Pokud v odřenině zůstávají hrubé nečistoty (např. štěrk, písek), lze je odstranit pomocí pinzety nebo čistého kartáčku s měkkými vlákny.
2. Dezinfekce odřeniny
Na řadu přichází vydezinfikování odřeniny. Dezinfekce eliminuje přítomnost patogenních mikroorganismů, čímž snižuje riziko vzniku infekce, a tím pádem urychluje proces hojení.
Dezinfekční přípravek má nejčastěji podobu roztoku či spreje, což usnadňuje jeho aplikaci. Jedná se například o známý peroxid vodíku, dezinfekci s obsahem jódu, amoniových solí, hypermanganu apod.
Některé dezinfekce mají schopnost vytvořit zároveň i ochranný film.
V případě poranění dětí se vyplatí sáhnout po dezinfekci, která v ráně neštípe a nepálí.
Nejdůležitější pravidla při hojení odřenin
Řádným vyčištěním a vydezinfikováním odřeniny péče nekončí. Aby se poranění zdárně zahojilo a případná jizva byla co nejméně patrná, je vhodné dodržovat několik základních pravidel:
- poranění se udržuje v čistotě
- drobné oděrky není nutné zalepovat a překrývat
- náplast či gázu u menších odřenin zastoupí tzv. tekutý obvaz
- na mírně mokvající odřeninu je možné použít antibakteriální zásyp
- hojící se odřenina může svědit, přesto se nesmí škrábat
- promazávání strupu zabrání jeho předčasnému popraskání
- vytvořený strup se nikdy nestrhává, odloučí se sám
Jak na vlhké hojení odřeniny
V poslední době se upřednostňuje vlhké hojení, které se používá se nejenom na odřeniny, ale například i na řezné rány či popáleniny. V tomto případě se na odřeninu aplikuje tzv. hydrogelové, příp. hydrokoloidní krytí, které vytvoří ideální podmínky pro rychlé zahojení poranění.
Během vlhkého hojení odřeniny se strup prakticky netvoří, poranění méně bolí, snižuje se riziko vzniku infekce a výsledná jizva je méně výrazná, nebo dokonce nevznikne vůbec.
Jak urychlit hojení odřenin
Kromě náležité péče o odřeninu se na rychlosti hojení podílí také celá řada dalších faktorů. Některé z nich (např. věk či regenerační schopnosti organismu) ovlivnit nelze, mnohé však ano.
Příznivý vliv na hojení poranění má zdravá a vyvážená strava s dostatečným zastoupením bílkovin, vitaminů a minerálních látek a dalších mikroživin. Pozitivní efekt vykazuje především vitamin C, vápník, zinek a železo, stejně jako Omega-3 mastné kyseliny jejichž zdrojem jsou např. ryby, ořechy a semínka. Dbát je třeba rovněž na dostatečný pitný režim.
Negativně může rychlost hojení ovlivnit stres, nedostatek spánku a odpočinku, kouření. Schopnost regenerace poraněné tkáně snižují i některé druhy léků a onemocnění (např. diabetes).
S menší odřeninou si většinou poradíme sami. Pokud je ale rána hluboká, špatně se hojí nebo se objevily příznaky infekce, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.