Nadšení z první letošní dovolené u moře vám překazila svědící kůže posetá pupínky nebo dokonce mokvajícími puchýřky? S největší pravděpodobností se u vás objevila alergie na slunce. Jaká je její příčina, jak se projevuje a hlavně – jak ji lze vyléčit?
Co je sluneční alergie
Sluneční alergie (neboli sluneční kopřivka) není nic jiného, než přehnaná reakce imunitního systému na první slunění. Nejčastěji se projeví na dovolené v tropických krajinách, kam vycestujete začátkem roku. Na citlivé kůži, která neměla šanci adaptovat se na prudké sluneční paprsky, se tak může objevit rudá a svědivá vyrážka, která se později spojí do větších map.
Jak vypadá sluneční alergie
Alergie na slunce se projevuje nejrůznějšími způsoby od zarudnutí pokožky přes svědivou vyrážku až po mokvající puchýřky. Nejčastěji postihuje odhalené části těla, jako jsou paže, hrudník, záda a lýtka, a to především u žen ve věku od 20–40 let se světlou a citlivou pokožkou. Rozhodně se ale nenechte ukolébat tím, že jste dosud ve svém životě nežádoucí reakci na sluneční paprsky nezažili – alergie na slunce se může objevit letos, stejně jako za pár let.
Jak poznat alergii na slunce
- Většinou se objeví ve chvíli, kdy pokožku poprvé po zimě vystavíte slunečnímu záření. Typicky vás proto potrápí při prvním jarním slunění nebo na začátku dovolené u moře.
- Mezi první příznaky alergické reakce na slunce patří svědění kůže po opalování následované kožní vyrážkou. Zaznamenáte ji zpravidla několik hodin po slunění, a to především na místech, která nebyla zakryta oděvem.
- Alergická vyrážka na obličeji, hrudi, rukou, zádech nebo na stehnech se projevuje ve formě malých teček, červeně zbarvených puchýřků, ale i mokvavých puchýřů po opalování, které se mohou slévat do větších map.
- Podrážděná pokožka svědí a projevy alergie mohou být i bolestivé.
- Mimo kožních projevů vás může trápit také bolest hlavy, zimnice, zvýšená teplota a celková slabost.
- Vyrážka nejčastěji postihuje blonďaté a rusovlasé osoby se světlou a citlivou pokožkou.
Nejčastější formy alergických reakcí na slunce
Podle intenzity záření a dalších faktorů dochází k různým formám kožních reakcí. Mezi nejběžnější druhy alergie na slunce patří polymorfní sluneční erupce, mallorka akné a fotoalergická reakce.
Polymorfní sluneční erupce (PLE)
Pod pojmem sluneční alergie se nejčastěji skrývá takzvaná polymorfní sluneční erupce nebo také polymorfní sluneční dermatóza či solární dermatitida. Většinou se objevuje na jaře, kdy pokožku poprvé po zimě vystavíte slunečním paprskům, na které není zvyklá. Alergická reakce se pak dostaví zpravidla několik hodin až dní po slunění a může mít nejrůznější podobu – mezi její nejčastější projevy patří zarudlá kůže, kopřivka, svědivé pupínky nebo mokvající puchýřky.
Mallorca akné
Mallorca akné se projevuje vznikem zanícených pupínků, které připomínají klasické akné. I v tomto případě se objevuje po prvním intenzivním vystavení slunci, a to nejčastěji ve formě vyrážky na obličeji, ramenou, zádech a dekoltu. Ke zmírnění většinou dochází až po několika dnech bez vystavení pokožky slunci. Kožní reakci má ale tentokrát na svědomí nejen UV záření, ale také emulgátory a konzervanty obsažené v kosmetice.
Fotoalergické a fototoxické reakce
Jedná se o silné reakce pokožky na UV záření, kterou již dříve podráždila určitá látka. Taková látka přitom může být rostlinného původu (fototoxická), nebo chemického původu (fotoalergenní). Před sluněním byste se proto měli vyvarovat užívání rostlin, jako je třezalka, bolševník, bršlice, pampeliška a sedmikráska – a to jak vnitřně, tak ve formě mastí a krémů.
Silnou alergii na slunce mohou vyvolat také parfémy, barviva a některé léky – zejména antibiotika, chemoterapeutika, některá psychofarmaka, hormonální antikoncepce, léky na snížení krevního tlaku a také přípravky obsahující keprofen.
Příčina alergie na slunce
Prvotním impulsem pro vznik alergické reakce je vždy UV záření, a to zejména dlouhovlnné UVA záření, které proniká hluboko do pokožky. Jeho vlivem vznikají volné radikály, které způsobují oxidační stres a poškozují kožní buňky, což vyvolává nadměrnou imunitní reakci v podobě zarudnutí a zanícení pokožky.
Jak předcházet alergické reakci na slunce
Před sluníčkem se nikdy zcela neschováte a i kdyby, vašemu zdraví tím neprospějete – přiměřené množství slunečního záření je totiž nutné pro syntézu vitamínu D, který mimo jiné posiluje váš imunitní systém. K tomu, aby organismus začal vytvářet tolik potřebný vitamín D, mu ale stačí strávit na slunci přibližně 15–20 minut. Jakmile se váš pobyt na slunci prodlouží, řiďte se těmito pravidly:
- Použijte opalovací krém s ochranným faktorem alespoň 25, u dětí pak s ochranným faktorem 50, který by si měl umět poradit jak s UVB, tak s UVA zářením. Aplikujte ho každé 2–3 hodiny a nezapomeňte, že pobyt ve vodě může jeho účinek snížit.
- Každý večer používejte krémy po opalování, které pokožku zklidní, hydratují a vyživí. Skvělou volbou jsou přípravky s obsahem aloe vera nebo panthenolu.
- Vyhněte se pobytu na slunci mezi 11.–15. hodinou, kdy je slunce nejostřejší.
- Během zimy nebo pár týdnů před odjezdem na dovolenou vyzkoušejte terapii pomocí UV lampy. Ta probíhá pod dohledem lékařů, připravuje pokožku na první sluneční paprsky a účinně tak předchází nežádoucí alergické reakci.
- Noste oblečení, které vás ochrání před slunečními paprsky, a nezapomeňte na pokrývku hlavy.
- Vystavujte se slunečním paprskům postupně a každý den pobyt na slunci o něco prodlužte, ať má vaše pokožka čas si zvyknout.
- Pro lepší opálení vyzkoušejte přípravky s beta karotenem, vitamínem E nebo vitamínem C.
- Zařaďte do jídelníčku potraviny nebo doplňky stravy obsahující vápník, selen, zinek a betakaroten, které přispívají k regeneraci pokožky.
- Nezapomínejte na pravidelný pitný režim, který pokožku hydratuje a zvláčňuje.
První pomoc při alergii na slunce
Při podezření na sluneční alergii by vaše první kroky měly směřovat ke kožnímu lékaři, který vaši domněnku buď potvrdí, nebo vyvrátí. V případě, že od doktora budete odcházet z diagnózou sluneční alergie, obdržíte i jasná doporučení, jak dále postupovat.
- Do doby, než projevy alergické reakce zcela vymizí, omezte pobyt na slunci na minimum a postižená místa chraňte lehkým a prodyšným oblečením.
- První nepříjemné projevy kožní alergie pomáhají utlumit zásypy a tekuté pudry s protisvědivými účinky.
- Na menší plochy lze aplikovat Fenistil gel, zatímco na těžší formu vyrážky se vyplatí použít produkty s malým obsahem kortikoidů. Přesný produkt vám vždy doporučí váš ošetřující lékař.
- Jestliže puchýře po nanesení tekutého pudru dobře zasychají, nebojte se postižená místa chladit studenými obklady, jogurtem nebo tvarohem.
- Pokud je svědění nesnesitelné a trápí vás i bolestivé puchýře, podpořte zklidnění i léky k vnitřnímu užití, jako je Zyrtec, Xyzal, Analergin nebo Claritine. Jedná se o účinná antihistaminika (nejen) na sluneční alergii.
- Po každém koupání v moři se opláchněte sladkou vodou.
- Důležité je také dodržovat zvýšený pitný režim a vypít alespoň 3 litry vody denně. Společně s tím doplňujte minerály a vitamíny, které přispívají k regeneraci pokožky – patří mezi ně vápník, selen, zinek, antioxidanty (beta karoten, vitamín C a E), které pomáhají v boji proti volným radikálům.
- Po odeznění nejhorších příznaků lze pokožku mazat hydratačními krémy a krémy s regeneračními účinky.
Jak se zbavit alergie na slunce
Vzhledem k tomu, že sluneční alergie je přehnanou reakcí imunitního systému, nedílnou součástí léčby alergie na slunce je posílení imunity. Dbejte proto na pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb. Šanci dejte také otužování ve studené vodě, saunování, dechovým cvičením nebo meditaci, která snižuje míru stresu. Dodržujte také zásady, jak se správně opalovat.
Ještě než na jaře svou pokožku vystavíte prvním slunečním paprskům, vyzkoušejte detoxikaci organismu. Vhodné doplňky stravy, bylinky (smetanka lékařská, kopřiva a ostropestřec mariánský) a potraviny bohaté na probiotika vám pomohou nastartovat imunitní systém a podpořit přirozené reakce organismu.
Alergie na slunce u dětí
Alergie na slunce se nevyhýbá ani dětem – ba právě naopak. Kvůli tenké a citlivé pokožce jsou ke kožním alergiím mnohem náchylnější než dospělí, na slunci s nimi proto pobývejte pouze krátkou dobu, kterou každý den o něco prodlužte. V žádném případě nezapomeňte chránit dětskou pokožku hypoalergenním opalovacím krémem s vysokým faktorem, samozřejmostí by měla být také pokrývka hlavy a sluneční brýle.
Vyrážka ze sluníčka nabývá i u dětí různých podob – může se jednat o drobné tečky, červené fleky a vodnaté pupínky na rukách nebo o mokvající puchýřky po opalování. Postižené bývají především části těla, které nejsou dostatečně chráněny před sluncem, ať už opalovacím krémem, nebo vhodným oblečením.
Alergická vyrážka u dětí se pak léčí stejným způsobem jako u dospělých. Proti svědění kůže pomohou antihistaminika, zásypy a tekuté pudry, případně také masti a krémy s kortikoidy.