Krční páteř patří k nejnamáhavějším částem těla. Přestože se může zdát, že nese „pouze“ hlavu, je vlastně celý den v pohybu. A to jí dává pořádně zabrat. Pokud dojde k jejímu zablokování, i ty nejběžnější a nejzákladnější pohyby se stanou v podstatě nemožné. S bolestí můžete bojovat nebo jí předcházet pomocí třech účinných bojovníků. Kteří to jsou?
Podceňované svaly krční páteře
Mnoho lidí je přesvědčených, že svaly krční páteře není potřeba procvičovat, protože tato část páteře nese pouze hlavu. Jenže když sami okusí, co to bolest krční páteře znamená a že je kvůli ní může bolet i hlava, rychle změní názor.
Přestože krční páteř skutečně nese celou hlavu, nezapomínejte na to, že s hlavou pohybujete prakticky nepřetržitě. Proto je tato část lidského těla extrémně namáhaná a musí zvládnout i velké fyzické nároky.
Krční páteř se skládá ze 7 krčních obratlů a celé řady stabilizujících a podpůrných tkání. Patří mezi ně klouby, svaly, vazy i šlachy. Jejich přetížení či opotřebení je nejčastěji příčinou bolesti. Co dalšího způsobuje bolesti?
- Spánek v nesprávné poloze,
- nevhodně zvolená matrace a polštář,
- nadměrná zátěž krku,
- nesprávné držení hlavy,
- dlouhodobá práce s počítačem nebo telefonem, kdy je hlava neustále v předklonu.
Od bolesti krční páteře může dokonce rozbolet i hlava nebo ramena. Proto se vyplatí o tuto část těla náležitě pečovat.
1. Uléhejte na anatomický polštář
Od bolesti krční páteře vás ochrání vhodný anatomický polštář, který zajistí dokonalou a správnou oporu hlavy a krční páteře. Pro výrobu se používá viscoelastická neboli paměťová pěna, která je citlivá na teplotu a tlak. Při ulehnutí polštář změkne a vytvaruje se přesně podle tvaru krku a hlavy. Tím pádem poskytne šíjovým a ramenním svalům dokonalé uvolnění. Na anatomický polštář je potřeba si postupně zvyknout, jestliže jste dosud spali na polštáři klasickém. Anatomické polštáře jsou dostupné v různých tvarech, které je předurčují pro používání při spaní v různých spánkových polohách.
- Profil písmene U je vhodný pro spaní na zádech a na boku.
- Konstrukce s dvojitou vlnou je rovněž vhodná pro spánek na zádech a na boku.
- Polštář se zakřiveným ohybem se hodí pro osoby spící na boku.
- Tvar motýl se přizpůsobí každé spánkové poloze (na boku, na zádech, na břiše).
2. Spěte na kvalitní matraci
Samotný polštář problémy s krční páteří nevyřeší, pokud spíte na staré, nekvalitní a proleželé matraci. Jestliže toužíte po zdravém spánku, sáhněte po vhodné zdravotní matraci. Ideální je matrace zónovaná. Každá zóna totiž poskytne dané části těla vhodnou oporu. Matrace by neměla být příliš tvrdá, jelikož se páteř dostává do nepřirozené polohy, ale ani příliš měkká. Příliš měkké matrace neposkytují páteři dostatečnou oporu. Samozřejmě je důležitý také výběr kvalitního roštu, který kvalitní spánek rovněž ovlivňuje.
3. Nepodceňujte cvičení
Při bolesti krční páteře je potřeba provádět několik osvědčených cviků, které můžete praktikovat vsedě. Cvičit tedy klidně můžete i v práci.
- Lokty mějte podél těla. Při nádechu tlačte lokty dolů a hlavu táhněte temenem nahoru. Při výdechu se lokty a ruce vrací na původní místo. Pohyb nemusí být vidět, ale musíte jej cítit. Představte si, že vás někdo táhne za lokty dolů a zároveň vás vytahuje za hlavu nahoru.
- Dejte si ruce v týl. Lokty tlačte dozadu. Hlavu a horní část uveďte do předklonu. Následně hlavou otáčejte vpravo a vlevo. Očima sledujte lokty.
- Ruce si složte do klína, hlavu otočte vpravo a očima se dívejte na pravé rameno. Hlavou nad ramenem 3krát pokývejte, vraťte se na střed a to samé proveďte nad levým ramenem.
- Ruce si složte do klína, hlavu položte volně na hruď a pomalu jí opisujte půlkruhy od ramene k rameni.
- Rukama se chyťte za podsedák židle a provádějte čistý úklon hlavou vpravo a vlevo.
Bolesti krční páteře se lze zbavit, ale mnohem lepší je jí předcházet. Proto vsaďte na pravidelné cvičení a kvalitní doplňky postele.