Nepříjemné mravenčení a brnění rukou není nic neobvyklého – stačí usnout ve špatné poloze nebo nedbat na dostatek hořčíku ve stravě. Potíže vás pak většinou netrápí příliš dlouhou a rychle odezní. Co když ale brnění neustává, často se opakuje nebo ho dokonce doprovází i další zdravotní potíže?
Co brnění rukou signalizuje
Dlaně a prsty jsou vybaveny složitou strukturou nervů, cév, šlachů a svalů, které zajišťují jemné pohybové funkce a vysokou citlivost. Jejich opakované brnění tedy není radno podceňovat, může totiž signalizovat i vážnější onemocnění, jako je diabetes, selhání ledvin nebo rakovina.
Příčiny brnění rukou a nohou
Mravenčení a brnění zpravidla postihuje prsty na rukou a na nohou, cítit ho ale můžete i ve zbytku dolních i horních končetin. Příčinou je nejčastěji poškození, podráždění nebo stlačení nervu či nervových svazků v kterékoli části jejich průběhu od výstupu z míchy po konečky prstů. Na vině může být:
- dlouhé sezení, ležení a stání v jedné pozici,
- nedostatek hořčíku,
- tetanie,
- syndrom karpálního tunelu,
- problémy s páteří,
- lymská borelióza,
- intoxikace,
- nadměrná konzumace alkoholu,
- léky
- roztroušená skleróza,
- Raynaudův syndrom,
- cukrovka,
- nádor,
- mrtvice.
Kdy nejčastěji dochází k brnění rukou
K brnění a mravenčení rukou dochází hlavně v noci, a to v důsledku přeležení končetiny během spánku. Jakmile změníte polohu a přeleženou ruku rozhýbete, mravenčení v prstech by mělo samo ustat. Někdy pomůže také doplnění hořčíku a vitamínů skupiny B.
Chybějící hořčík a vitamíny skupiny B
Jednou z nejčastějších příčin brnění končetin je nedostatek vitamínů skupiny B a především hořčíku. Na jeho příjem se zaměřte, zvlášť pokud prožíváte psychicky náročnější období. Tělo totiž během stresu spotřebovává několikanásobně více hořčíku než za běžných okolností. Doplnit vám ho pomohou ořechy, semínka, banány, celozrnné produkty, luštěniny a hořká čokoláda, zapomenout byste ale neměli ani na mineralizované vody a kvalitní doplňky stravy.
Co když se brnění opakuje?
Horší situace nastává v případě, že brnění přichází často nebo neustupuje, případně ho doprovází bolest, pálení nebo celková slabost. Pak nezbývá nic jiného, než pátrat po příčině, která vede k trvalému tlaku na nerv. Často se jedná o vyhřezlou ploténku, syndrom karpálního tunelu, ale i o nádor pojivové nebo kostní tkáně.
Chronický nedostatek hořčíku aneb tetanie
Dlouhodobá stresová situace může natolik vyčerpávat zásoby hořčíku, že dojde k jeho chronickému nedostatku a k rozvoji takzvané tetanie. Příznakem první, nejlehčí formy tohoto onemocnění je právě brnění prstů, které přejde, jakmile spolknete tabletku hořčíku.
U těžší formy dochází k dlouhodobě trvajícím křečím, které obvykle postují dolní a horní končetiny, a k dýchacím potížím. Nejtěžší forma latentní tetanie pak končí hospitalizací v nemocnici, a to tehdy, když nemocný ztrácí vědomí.
Syndrom karpálního tunelu
Pracujete s počítačem a celé dny v ruce držíte myš? Příčinou brnění prstů jedné ruky může být zánět středového nervu, který prochází skrz zápěstí do dlaně. Bolest a brnění prstů se většinou ozývá v noci a týká se palce až prostředníčku, méně často i poloviny prsteníčku.
Jak ulevit od bolesti karpálního tunelu? Jednak používáním ergonomicky tvarované podložky pod myš, jednak pravidelným protahováním zápěstí, které zlepší prokrvení a uleví od otoku. Pomoci může také vyměnit klávesnici a myš za ergonomičtější varianty. Velmi populární jsou nyní tzv. vertikální myši, které umožňují dlani a tím i celé ruce být v přirozenější poloze, což snižuje napětí svalů. Podobně i ergonomické klávesnice, které jsou vytvarované ve středu do vlny, umožňují prstům, zápěstím a tím i loktům zaujímat přirozenou pozici. V obou případech dochází k náklonu dlaně a zápěstí a tím i jeho uvolnění. Ve chvíli, kdy je brnění a bolest rukou nesnesitelná, nezbývá většinou nic jiného, než vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit operaci karpálního tunelu.
Problémy s páteří
Brnění, ale i bolest prstů na ruce často souvisí s vyhřezlou ploténkou, blokádou ramen a lopatek či skřípnutými nervy v mezižeberním prostoru. Přesnou příčinou stanoví váš ošetřující lékař, který vám zároveň doporučí nejvhodnější postup léčby. Kromě léků na bolest vám s největší pravděpodobností naordinuje pravidelný pohyb, správné sezení a rehabilitace.
Kousnutí klíštěte aneb lymská borelióza
Jestliže brnění rukou doprovází celková slabost, bolesti hlavy a kloubů, zbystřete! Může se totiž jednat o symptomy lymské boreliózy, kterou odhalí jedině vyšetření krve. Následky kousnutí klíštěte často pocítíte až pár týdnů po nakažení, proto neotálejte a vyhledejte svého ošetřujícího lékaře. Při včasném podchycení postačí k léčbě širokospektrální antibiotika, v případě neléčení hrozí trvalé následky, včetně poruch periferních nervů a zánětů kloubů.
Zdroj: unsplash.com
Intoxikace a nadměrná konzumace alkoholu
Vážnější intoxikace, například jedy, houbami, léky, drogami, alkoholem či dlouhodobě nezdravým životním stylem, může natolik přetížit játra a ledviny, že dojde k jejich selhání. V důsledku toho se v těle hromadí toxiny, které mimo jiné způsobují třes a brnění rukou.
Vedlejší účinky některých léků
Brnění končetin může být také jedním z vedlejších účínků léků, které užíváte. Jedná se například o léky na krevní tlak, jako je amiodaron nebo hydralazin, antiinfekční léky, jako je metronidazol a dapson, antikonvulziva, mezi které patří fenytoin, nebo léky používané při chemoterapii.
Roztroušená skleróza
Mravenčení prstů ruky je také jedním z doprovodných symptomů roztroušené sklerózy, kdy imunitní systém napadá nervy v mozku. Nemoc se obvykle projevuje jen jednou za čas v podobě atak, při kterých nemocní pociťují brnění končetin, mají potíže s pohybem a vidí rozmazaně. Jestliže máte podezření na roztroušenou sklerózu, návštěvu lékaře neodkládejte. Nemoc sice nelze zcela vyléčit, podáváním kortikosteroidů se ale dají zmírnit jednotlivé ataky.
Raynaudův syndrom
Raynaudův syndrom postihuje především ženy, u nichž způsobuje brnění doprovázené barevnými změnami prstů na rukou, ztrátou citlivosti a pocity chladu či bolesti v postižené oblasti. Příčinou syndromu je stažení drobných tepen a tepének, ke kterému dochází například v důsledku pobytu v chladném a vlhkém prostředí nebo kvůli přílišné námaze a nadměrnému stresu.
Cukrovka a diabetická neuropatie
Nepříjemné brnění nohou od kolen dolů, mravenčení rukou a poruchy citlivosti konečků prstů doprovází také diabetes prvního i druhého stupně. Kvůli zvýšené glykémii dochází k poškození nervů neboli takzvané diabetické neuropatii, a to zejména v periferních oblastech těla, což vede k mravenčení a pálení nohou i rukou.
Nezhoubná cysta, tuková bulka ale i nádor
Brnění a pálení končetin může mít na svědomí i objekt, který utlačuje cévy nebo nervy. Tím může být nevinná cysta či tuková bulka, ale bohužel také nádor. Kontaktovat lékaře byste měli v případě, že kromě mravenčení pociťuje bolest v určité části těla, došlo u vás k nevysvětlitelnému úbytku hmotnosti nebo jste zaznamenali změny v zažívání či podezřelé bulky.
V případě mrtvice se hraje o čas
Pokud brnění provází náhlá slabost, ztuhlost jedné strany těla, obtížné polykání, chvilková slepota, ztráta rovnováhy nebo schopnosti artikulovat, na nic nečekejte a volejte záchranku. Při cévní mozkové příhodě totiž dochází k přerušení krevního zásobení, mozkové buňky brzy začnou strádat nedostatkem kyslíku a živin, a pokud se nepodaří přísun krve obnovit, rychle odumírají.
Kdy vyhledat lékaře
Jestliže mravenčení rukou pociťujete jen zřídka a bývá spojené s přeležením či jinou známou příčinou, pravděpodobně se nejedná o nic vážného. Jiná situace nastává, pokud vám opakované brnění znemožňuje vykonávat běžné činnosti nebo se dokonce pojí s dalšími zdravotními obtížemi. Lékaře byste měli vyhledat v případě, kdy brnění:
- začíná náhle,
- navazuje na nedávné poranění hlavy, krku nebo zad,
- postihuje celou ruku nebo obě strany těla,
- nejste schopni hýbat rukou,
- doprovází slabost nebo ochrnutí, zmatenost, ztráty vědomí, potíže s mluvením či viděním, závratě a náhlé silné bolesti hlavy.
Co pomáhá na brnění rukou
Základem je objasnit příčinu brnění a od toho odvíjet další kroky. Například u syndromu karpálního tunelu pomáhá cvičení, u cukrovky je důležité kontrolovat hladinu cukru v krvi a u tetanie dodat tělu chybějící hořčík. Pokud si nevíte rady, navštivte svého ošetřujícího lékaře, který vám poradí, jak postupovat ve vaší konkrétní situaci.