Nekontrolovaný únik moči je velice stresující záležitostí, se kterou se setkává více než třetina žen a muži nezůstávají v této statistice příliš pozadu. Sportování je jednou z aktivit, při které se může tento problém objevovat častěji. Jak situaci řešit?
Hlavně se nehroutit
Pokud s podobnými problémy bojujete, v první řadě si uvědomte, že zdaleka nejste sami. Jak již bylo řečeno v úvodu, podobné problémy má minimálně čas od času asi třetina žen a čtvrtina mužů. Není tedy na místě se uzavírat do sebe a z problému se psychicky hroutit. Naopak je nezbytné přistoupit k inkontinenci čelem a využít toho, že díky četnosti výskytu tohoto problému existuje také mnoho dobře dostupných řešení.
Začneme-li tou úplně nejjednodušší cestou, na trhu je mnoho inkontinenčních pomůcek, které pomohou v případě inkontinence moč zachytit, aby nedošlo k faux pas. Vhodnými kroky lze ale problémům zcela předcházet.
Opatrně s tekutinami
Ano, doplňování tekutin ke sportu patří a pomáhá předcházet dehydrataci. Rozhodně tedy lahev s vodou nenechávejte v šatně. Odpusťte si ale různé sportovní doplňky stravy užívané před tréninkem – třeba tzv. nakopávače užívané formou rozpuštění ve sklenici vody. Plný močový měchýř riziko inkontinence při sportu výrazně zvyšuje.
Nezapomeňte na návštěvu toalety
Vždy před zahájením fyzické aktivity si odskočte na toaletu a vyprázdněte se. A to i ve chvíli, kdy vás to zrovna na malou nenutí. Opět platí, že prázdný močový měchýř na začátku sportovní aktivity znamená nižší riziko nechtěného úniku moči během nejbližších desítek minut cvičení.
Změna tréninku?
Někdy se stává, že k úniku moči dojde při specifickém pohybu nebo v určité poloze. Typicky může k úniku dojít při skákání, při zvedání těžkých břemen nebo ve chvíli, kdy se nacházíte v poloze s různě zkříženýma či nataženýma nohama. Dokážete-li vypozorovat, ve kterých chvílích k úniku moči dochází, vhodným řešením může být eliminace těchto cviků a poloh z vašeho tréninku. Najděte si místo nich vhodnou alternativu.
Pomoct může speciální cvičení
Možná už jste slyšeli pojem Kegelovy cviky. Jde o formu cvičení, která má za cíl posilovat svaly pánevního dna. Není to ale jen o posilování, je nutné pamatovat i na relaxaci. Cílem nejrůznějších cviků, které cílí na pánevní oblast, by mělo být získání opětovné kontroly nad touto částí těla. Je to podobné jako s ostatními partiemi. Kromě posilování musíte svaly a šlachy i protahovat, aby nedošlo k dysbalancím způsobujícím omezenou funkčnost určité partie.