Určitá část lidí se věnuje aktivnímu sportu pouze během letních měsíců. Na jaře začnou s hubnutím do plavek a přípravou na letní sezónu. S příchodem podzimu však cvičit přestanou. Proč ale necvičit po celý rok? Řešením může být domácí posilovna.
Proč byste měli mít dostatek pohybu i během zimy?
Pravidelná fyzická aktivita je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. Dostatek pohybu byste měli mít po celý rok. Když během podzimních měsíců s fyzickou aktivitou přestanete a k tomu se během předvánoční sezóny začnete přejídat, neblahým důsledkem této změny je postupná ztráta svalové hmoty a tloustnutí. Poměrně rychle se začne zhoršovat i vaše kondice. Najednou například zjistíte, že se na schodech více zadýcháváte.
Na jaře je pak návrat zpět k tréninku neuvěřitelně těžký – psychicky i fyzicky. Musíte se vrátit k výrazně nižším tréninkovým dávkám a postupně se vypracovat zpět tam, kde jste minulý rok skončili. Nebudete-li dostatečně trpěliví, můžete mít tendenci své tělo nadměrně zatěžovat. Roste tak riziko poranění.
Tip: Nejen pro případ, že by vás způsobené zranění dlouhodobě vyřadilo z pracovního života, je dobré mít sjednané životní pojištění.
Většina letních sportů má zimní alternativu
Ať už v létě provozujete libovolný sport, se kterým končíte kvůli příchodu chladných dnů, vždy lze najít alternativu. Například kolečkové brusle můžete vyměnit za ty zimní – třeba na rybníku nebo během veřejného bruslení na zimním stadionu. Tenis lze hrát v zimě pod zastřešenými kurty. Podobně bychom mohli pokračovat.
Jestliže přes léto rádi běháte venku, ale máte během chladných dnů problémy s nachlazením, případně vás kvůli studenému vzduchu trápí průdušky a plíce, řešením je přesun na běhací pás. Dostatek jich je v každém fitness centru, případně si můžete vlastní běhací pás pořídit domů. Fitness centrem nebo domácí posilovnou můžete nahradit i letní cvičení ve veřejných workoutových hřištích.
Co všechno umístit do domácí posilovny?
Existují různé přístupy k tomu, jak domácí posilovnu zařídit. Jednou z variant je pořízení univerzální posilovací věže, se kterou můžete izolovaně procvičit každý sval. Takové stroje ale bývají značně nákladné a náročné jsou i na prostor. Řešení je mnohem jednodušší.
Na základní rozcvičku vám stačí vlastní váha. Na podlahu však doporučujeme umístit podložku na cvičení. Trénujte dřepy, kliky, zkracovačky a jiné základní cviky. Pro další svalové partie vám budou stačit jednoruční činky. K tomu si na zeď můžete umístit hrazdu, abyste pomocí shybů mohli posilovat také zádové svaly.
Jak často doma cvičit?
Pro udržení kondice doporučujeme středně náročný trénink (vzhledem k vaší aktuální fyzičce) o délce přibližně 30 minut 3 až 4krát týdně. Zimní trénink můžete pojmout jako „udržovací“. Eliminujete tak nezdravé tloustnutí a složité vracení do formy začátkem jara. Budete tak připraveni na to, abyste hned s příchodem prvních teplých dnů mohli cvičit znovu naplno a posunuli svou fyzičku na ještě vyšší úroveň.