Máte k dispozici zahradu, na které byste rádi postavili dětem jejich vlastní hřiště? Hledáte potřebnou inspiraci a pár tipů, na co si dát pozor? Vlastní hřiště je přeci jen splněným snem dětí i rodičů, protože děti si hrají, a to v bezpečí domova. Podívejte se na pár tipů, které vám mohou pomoci se zábavným, ale hlavně bezpečným královstvím pro vaše děti.
Důležité je umístění hřiště
I když budou děti na vaší zahradě, je potřeba je mít pořád na očích. Vhodné tak je volit umístění hřiště tak, abyste na něj viděli jak z části zahrady, kde trávíte nejvíce času, tak třeba i z kuchyně. Umístění hřiště by pak rozhodně nemělo být poblíž jakékoli vody, jako je bazén, rybníček či zahradní jezírko. Neméně důležité je pak neopomenout i skutečnost, že pokud není váš pozemek oplocen, mělo by být i dostatečně daleko od silnice.
Jako vhodné umístění hřiště je vhodné volit volnou zatravněnou plochu, která by měla být v rovině. Překážkou pak nemusí být ani svah, jestliže chcete instalovat oblíbenou skluzavku. Aby byly vhodně tlumeny nárazy a případné pády dítěte, není vhodné hřiště budovat na betonovou, asfaltovou či vyštěrkovanou plochu. Případné stromy pak mohou na hřišti poskytnout dětem v horkých měsících spolehlivou ochranu před sluncem, ale i pocit soukromí.
Pozor na zvolený materiál a jiná nebezpečí, které může konstrukce ukrývat
Základem pro stabilní a bezpečnou konstrukci dětského hřiště s řadou herních prvků je jistě správná volba dřeva či jiných materiálů. Dlouhé životnosti a vysoké stabilitě se těší dětská hřiště zbudovaná z cedrového či teakového dřeva. Z těchto materiálů se přeci jen vyrábí i lodě, což je dostatečným důkazem jejich odolnosti.
Velkou výhodou těchto materiálů je nejen odolnost vůči působení vody a vlhkosti, ale hlavně skutečnost, že je jejich povrchová úprava jednoduchá a na povrchu nezůstávají třísky. Právě ty by mohly být příčinou mnoha dětských slz.
Ať už si zvolíte některou z praktických stavebnic, jež dnes na trhu seženete nebo se pustíte do stavby dětského hřiště svépomocí, věnujte patřičnou pozornost i zapuštění všech šroubů. V lepším případě by mírně přečnívající hlavička mohla roztrhnout mikinku či tepláčky, v tom horším by mohla vést k nepěkným úrazům.
V kurzu jsou i hotová plastová hřiště, která jsou však vhodná pro děti v batolecím a předškolním věku. Tomu je uzpůsobena i jejich velikost a herní prvky.
Hledáte inspiraci, jak by mohlo nové dětské hřiště na vaší zahradě vypadat?
Než se do vlastního budování hřiště pustíte, je potřeba si promyslet nejen jaké herní prvky by mělo obsahovat, ale i jeho konečnou podobu. Velmi populární jsou hřiště, která jsou tematická a připomínají středověký hrad či pirátskou loď. Pak jsou tu i hřiště, která řadou svých herních prvků dávají opravdu velký prostor dětské fantazii a mohou se stát třeba vojenskou základnou. Pokud si nevíte rady, zkuste se podívat na gardenway.cz, kde jistě naleznete potřebnou inspiraci.
Výběr hřiště uzpůsobte počtu a věku dětí, které si na něm budou hrát
Abyste vybudovali hřiště, které bude bavit vaše děti po dlouhá léta, je vhodné se zamyslet, zda budou stačit jen běžné herní prvky nebo by mělo být zakomponována i nějaká zábava až některé z nich odroste. Pak je vhodné zvolit i prvky pro vyšší náročnost jako je třeba šplhací lano.