Chřipka je závažné onemocnění dýchacího systému způsobené virem chřipky. Šíří se kontaktem s nakaženými lidmi nebo předměty, které mohly přijít do styku s nakaženými lidmi, jako jsou kliky a klávesnice. Příznaky jsou kašel, bolest hlavy a horečka, které však lze snadno léčit antivirotiky.
Chřipka typ A a B vyvolávají dva odlišné stavy: ojedinělé případy a rýma a bolest v krku. Tyto stavy jsou však klinicky neodlišitelné od jiných (lehčích) virových onemocnění dýchacích cest
Chřipka typu A je ve srovnání s chřipkou typu B závažnější, protože způsobuje větší změny buď v hemaglutininu, nebo v neuraminidáze (antigenní posun, založený na mutaci v určitém místě RNA viru), které naše populace nezná, a je obtížnější se s nimi vypořádat než s malými změnami, jako je tomu u chřipky typu B (pouze drobné změny, které nazýváme drift, se vyskytují i u chřipky typu A). Proto je chřipka typu A závažnější a může způsobit pandemii.
Virus chřipky se rok od roku mění. Typ chřipky H1N1, který se předpovídá na letošní rok, je jiný než ten, který jsme měli loni, a příští rok bude opět jiný. Proto se musíme nechat očkovat každý rok, abychom ochránili své zdraví před všemi typy chřipky.
Rizikové faktory, které pramení z chřipky
Rizikovým faktorem pro HSV-1 je kontakt s nemocnou nebo infikovanou osobou, která nejeví známky onemocnění, oslabený organismus při jiném probíhajícím akutním onemocnění nebo chronické onemocnění (vrozené imunitní vady nebo získané – např. infekce HIV nebo již AIDS, onemocnění srdce, plic atd.).
Chřipkové viry jsou vysoce nakažlivé. Většímu riziku jsou vystaveny děti a starší lidé, ale chřipka typu A může mít závažný průběh i u mladého, jinak zdravého jedince.
Jak poznáte chřipku?
Chřipku můžete odlišit od jiných nemocí. Začíná pomalu jako nachlazení – rýmou, bolestí v krku, překrvením hrudníku a zvýšenou teplotou. Chřipka se vyznačuje rychlým nástupem horečky a silnými bolestmi svalů, hlavy, slabostí, zvracením a průjmem. Neměla by se brát na lehkou váhu, protože u malých dětí, těhotných žen, seniorů a chronicky nemocných se mohou objevit závažné a život ohrožující komplikace; například u pacientů s chronickými onemocněními dýchacích cest, jako je zápal plic. Chronické srdeční selhání představuje nebezpečí také kvůli dehydrataci.
Na chřipku antibiotiky dojem neuděláte
Chřipka je rozšířená virová infekce, která způsobuje mírné až středně těžké příznaky, jako je horečka a bolesti těla. Antibiotika nepomáhají, protože jsou účinná proti onemocněním způsobeným bakteriemi, ale chřipka je virového původu. Existují také tzv. antivirotika, která mohou v některých případech pomoci, ale musí být podána včas, ideálně v první den onemocnění.
Nejdůležitější a věčná lékařská rada zní: „Vypoťte se z toho“. Bez přísného klidového režimu a dostatečné hydratace nic nepomůže. Pokud člověk netrpí žádným chronickým onemocněním a pokud dodržuje dostatečný pitný režim, pak mu horečka mezi 38-39˚C neuškodí a není nutné ji vždy úzkostlivě srážet.
Horečku pak lze snížit buď léky, nebo fyzikálními metodami ochlazování (zábaly nebo sprchování vlažnou vodou). Běžně jsou k dispozici paracetamol nebo ibuprofen, u dospělých pak přípravky na bázi acylpyrinu nebo aspirinu a další léky. Je však nutné vědět, že každé zvýšení tělesné teploty s sebou nutně nese vyšší nároky na příjem tekutin v těle. Bez dostatečné hydratace budeme s horečkou bojovat marně.
Kašel při chřipce není nemoc, ale příznak. Pokud je suchý, pak si kromě dostatečné hydratace můžeme pomoci léky z řady antitusik, v případě vlhkého kašle mukolytiky. Pokud je kašel doprovázen dýchacími obtížemi, dušností, bolestí na hrudi, je nutné lékařské vyšetření. Běžné léky proti kašli nezkracují dobu trvání kašle, ale mohou snížit podráždění dýchacích cest a snížit
Při chřipce bychom měli rozhodně zůstat doma po dobu trvání akutních příznaků. Kromě toho je imunitní systém bezprostředně po prodělané chřipce oslaben, což činí člověka náchylným k opětovnému onemocnění. Proto je důležité dodržovat ozdravný režim i po návratu do práce nebo do školy a nevrhat se hned do plného pracovního nasazení. A pokud chřipka přetrvává a váš stav se zhoršuje nebo pokud se objeví nové příznaky, jako je bolest na hrudi, dýchací potíže nebo postupující kašel, okamžitě navštivte lékaře.
Co pomáhá na chřipku?
Základem léčby každé chřipky je dostatek odpočinku. Protizánětlivé nebo nesteroidní protizánětlivé léky zmírňují bolest, případný zánět a snižují nadměrnou horečku. Pokud netrpíte horečnatými křečemi, je vhodné nechat teplotu kolem 38 °C „pracovat“. Je to známka toho, že imunitní systém bojuje s virem.
Zároveň je důležité zajistit tělu dostatek tekutin. Například bylinné čajové směsi speciálně namíchané pro boj s nachlazením. Velmi vhodný je také zázvorový čaj smíchaný s medem a citronem, který prohřeje celý organismus.
Když máte během těhotenství horečku, je důležité si všímat tělesné teploty. Horečka v těhotenství by nikdy neměla být vyšší než 38 °C. Těhotenská horečka může mít poměrně závažné následky, proto se vždy poraďte se svým lékařem.
Jak rozeznat chřipku od nachlazení?
Příznaky chřipky se obvykle liší od příznaků nachlazení. Obvykle jsou mnohem výraznější. Je důležité zajistit, abyste se nechali očkovat proti chřipce, pokud se chystáte být v chřipkové sezóně v blízkosti jiných lidí, nejen když máte příznaky chřipky.
- Vysoká horečka je běžným příznakem infekce, ale může být také známkou něčeho jiného, například autoimunitního onemocnění. Pokud máte horečku v rozmezí 39 až 40 °C, je důležité navštívit lékaře.
- Pokud vás bolí hlava, na kterou nepomáhají jiné typy léků proti bolesti na trhu, může se jednat o příznak závažnějšího problému.
- Vyčerpávající kašel v kombinaci s pálením v krku
- Místy až neúnosná bolest svalů a kloubů, která nedovolí, abyste vstali z postele, natož si eventuálně někam zajít
- Únava, která schopná setrvat i několik týdnu poté, co odezněla chřipka
- Dále se může k ke všemu přidat bolest očí, zad, nevolnost a také zvracení
Neberte chřipku na lehkou váhu!
Chřipka je virus, který postihuje dýchací systém. Může způsobit různá onemocnění, včetně zápalu plic, meningitidy, zánětu srdečního svalu, ušních infekcí a zhoršit další nemoci. V některých případech může být chřipka smrtelná. A kdo nezažil úpornou bolest kloubů či hlavy, jako by chřipku nezažil.
Zkuste vsadit na Kolostrum, které obsahuje biologicky aktivní látky, mimo jiné jmenujme IgG, IgA a IgM, imunoglobuliny, které jsou těmi nejdůležitějšími látkami v kolostru.
9 způsobů, jak zatočit s chřipkou
1. Uvařte si vývar
Bílé krvinky jsou nejdůležitější součástí našeho imunitního systému. Chrání nás před infekcemi a jinými nemocemi. Chcete-li dosáhnout nejlepšího účinku, vařte polévku velmi pomalu, i několik hodin. Kosti a šlachy pak uvolní mnohem více léčivých látek, které jsou v ní obsaženy.
2. Odkažte se na extrakt z echinacey
Echinacea purpurea neboli třapatka nachová je kvetoucí rostlina, jejíž listy obsahují látky, které mají schopnost podporovat imunitní systém. Při výskytu nežádoucích látek (bakterií, virů) v těle aktivuje bílé krvinky, které pak ničí nejen bakterie a viry, ale i některé z nich. Doplněk stravy s extraktem z echinacey naleznete v lékárnách nebo v našem internetovém obchodě, který obsahuje i další důležité vitaminy a minerály potřebné pro zdravý imunitní systém
3. Zkuste kombinaci křenu a medu
Křen posiluje imunitu a může pomoci předcházet nachlazení. Nastrouhejte najemno kousek čerstvého křenu a smíchejte ho se stejným množstvím medu. Směs užívejte po lžičkách 3-7krát denně podle potřeby (v období chřipek a častých nachlazení).
4. Brambora na čelo také není od věci
Uvařte jednu větší bramboru, oloupejte ji, rozmačkejte, zabalte do ubrousku a přiložte si ji na čelo. Převažte teplým šátkem a nechte působit až do úplného vychladnutí.
5. Sádlo na krk? Taky se dá uplatnit
Bolest je dobrou připomínkou, že je třeba o sebe pečovat. Pokud nemůžete polykat, přiložte si na krk sádlo a přikryjte ho plátnem. Navrch nakapejte trochu muškátového oříšku a převažte ho teplým šátkem. Zkuste vydržet do rána a bolest pomine.
6. Octové ponožky mají také svůj význam!
Když má někdo vysokou horečku, není nic lepšího než babské léky proti horečce a zánětu. Namočte vlněné ponožky do roztoku 0,5 litru studené vody a 6 lžic octa, vyždímejte je a nasaďte na nohy. Navrch dejte další pár suchých ponožek, zalezte pod deku a zůstaňte 20 minut. Poté vyměňte zábal za nový.
7. Dopřejte si hořčičnou lázeň
Rozdrobte hrnek plnotučné hořčice, přidejte horkou vodu a promíchejte. Vložte nohy do lázně na 10 minut, aby se hořčice zahřála a zabila všechny nepříjemné brouky, kteří by mohli číhat! Pak je osušte, oblékněte si teplé ponožky a zalezte pod peřinu.
8. Okurky jako elixír
Kvašená zelenina je vynikajícím zdrojem vitaminu C a podporuje růst zdravých bakterií ve střevech. Doporučuje se konzumovat 2 polévkové lžíce kvašených okurek několikrát denně (nebo si dát celou misku k obědu).
9. Věřte v účinek cibule
Cibulová šťáva s medem je jedním z nejznámějších receptů. Cibuli nakrájejte nadrobno, pokapejte medem a nechte několik hodin louhovat. Šťávu, kterou uvolní, užívejte třikrát denně po jedné polévkové lžíci. Rozpouští hleny a pomáhá při kašli.
Už nyní znáte 9 tipů z praxe, jak na chřipku. Ovšem, pokud jí chceme předcházet, potřebujeme se zaměřit na prevenci.
Desatero prevence chřipky
Chřipka vás neopouští tak rychle jako loni? Zde je několik jednoduchých obecných preventivních hygienických opatření, kterými můžete omezit přenos chřipky a dalších respiračních onemocnění.
- Pokud to okolnosti dovolí, vyhněte se kontaktu s nemocným
- Nechoďte tam, kde se koncentruje větší počet lidí
- Dbejte na hygienu. Nepodceňte častější mytí rukou – mytí rukou je nejlepší způsob, jak snížit riziko nákazy. Myjte si ruce mýdlem a teplou vodou po dobu alespoň 20 sekund. Pokud nemáte k dispozici vodu a mýdlo, dobře fungují také dezinfekční prostředky na ruce na bázi alkoholu.
- Pokud kašlete, buďte ohleduplní a zakrývejte si nos i ústa
- Použitý kapesník házejte přímo do koše
- Pokuste se nesahat na obličej a také nemnout si oči – nemalým procentem snížíte riziko, že přenesete nákazu z kontaminovaných předmětů
- S velkým rozmyslem si půjčujte věci – rozhodně si nepůjčujte v rizikovém období věci, které lidé používají nejčastěji, jako jsou například telefony, sklenice, příbory apod.
- Pokud se zdravíte, zvažte bezpečnější formu – nelíbejte se, neobjímejte se a rámci bezpečí si ani ruku nepodávejte
- Budujte svoji imunitu – jezte vydatnou stravu, jezte ovoce a další zdroje vitamínů, nezapomeňte větrat, nešiďte spánek, zkuste detox
- Myslete na ostatní, když onemocníte – v případě jakékoli infekce se ujistěte, že ji dále nešíříte. Zůstaňte doma a nešiřte onemocnění dál.
Očkujte se
Očkování je dobrým způsobem prevence chřipky. Provádí se každoročně před vypuknutím virových infekcí v podzimních měsících. Může vás ochránit před chřipkou po dobu následujících 6 až 12 měsíců. Ani toto opatření však nemusí být vždy účinné. Je to proto, že princip očkování spočívá v odhadu, který z mnoha typů virů bude v daném roce nejrozšířenější. V případě neočekávané změny (mutace) mohou být chřipkou ohroženy i osoby, které byly očkovány
6 babských rad, které vám pomohou porazit chřipku
Jakmile nastává podzim, nákaza chřipky obchází kolem nás. A pokud se nechcete dostat do jejích spárů, sepsali jsme pro vás 6 tipů, jak se chřipce bránit či se rychle zbavit chřipky.
1. Dostatečný pitný režim
Jakmile nás skolí chřipka, nebo jakákoliv infekce – potřebuje v našem těle živiny pro svůj rozvoj. Pokud chceme zabránit, aby naše tělo bylo plné potravy pro bakterie a viry – zaměřte se na obyčejnou vodu. Při nachlazení se skvěle hodí také bylinné čaje z heřmánku nebo šalvěje, které kromě hydratace dodávají také antioxidanty a protizánětlivé látky.
Naopak, zapomeňte na kávu, alkohol či koktejly.
2. Vitamíny, vitamíny a zase vitamíny
Když jste nemocní, je lákavé vynechat ovoce a zeleninu, ale myslete na to. Výzkum ukázal, že lidé s nachlazením se rychleji uzdraví, když budou jíst více ovoce a zeleniny. Je to také skvělý způsob, jak posílit svůj imunitní systém během sezónních změn díky přísunu vitamínů.
3. Křen a česnek – váš přítel při chřipce i nachlazení
Věděli jste, že nastrouhaný křen je skvělým přírodním lékem na nachlazení a zánět dutin? Smíchejte dvě polévkové lžíce nastrouhaného křenu se lžící medu a pijte třikrát denně.
Česnek je antibakteriální, antivirový a protiplísňový prostředek, který podporuje imunitu. Je také známo, že pomáhá v boji proti nachlazení. Stroužky česneku nemusíte strouhat sami. Nejlépe je vložit je vcelku a pak je skladovat na suchém místě (ne v chladu) po dobu až jednoho měsíce.
A když je přidáte do poctivého vývaru či poctivé podzimní polévky, nebudete litovat.
4. Inhalace soli
Pokud máte ucpaný nos, vyzkoušejte slaný roztok. Ideálním prostředkem je smíchat sůl s teplou vodou a poté jemně nasát do nosních dírek. Kromě toho si můžete hlavu přikrýt ručníkem a vdechovat páru z vařící vody nalité do misky.
5. Obložte si krk po vzoru Priessnitze
Zbavit se kašle a bolesti v krku může být velmi těžké, ale ne, pokud použijete správný lék. Priessnitzův zábal je vyroben z přírodních složek, které podporují proces hojení, díky čemuž může většina kašlů a bolestí v krku během krátké doby zmizet.
6. Spánek jako základ
Kromě doplnění energie, vody a všech důležitých živin je třeba také důkladně odpočívat. Nemusíte nutně vynechat všechny aktivity, ale omezte jejich intenzitu. Dbejte také na to, abyste svému tělu dopřáli alespoň osm hodin spánku, aby se mohlo nerušeně zotavit.