Ať už vás po štípnutí hmyzem trápí otok, načervenalý flek, puchýř či nutkavé škrábání pupínků a kousanců, poradíme vám, co dělat. Většinou se jedná spíše jen o nepříjemnosti, se kterými si sami poradíte. V některých případech to ale může být vážnější a bez pomoci lékaře se neobejdete. Pojďme na to. 

Štípance od komára 

Mezi nejčastější hmyz parazitující na člověku patří jistě komár. Když se do vás zakousne, pronikne do kůže speciálním ústním ústrojím (chobotem) a nasaje krev. Při svém krmení komár zároveň vstřikuje do kůže sliny. Vaše tělo následně na tyto sliny reaguje a výsledkem je svědivý štípanec v podobě malé boule. 

Někteří lidé mají na kousnutí pouze mírnou reakci. Jiní reagují silněji a může se dokonce objevit velká plocha otoku, bolestivost a zarudnutí.

Foto: Pixabay

Jak ošetřit bodnutí od komára:

  • Nejdřív omyjte otok na kůži vodou a mýdlem.
  • Na 10 minut přiložte ledový obklad, abyste snížili otok a svědění. 
  • Následně aplikujte směs jedlé sody a vody – podle následujících kroků:
    • Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody s malým množstvím vody tak, aby vznikla hutná směs.
    • Směs naneste na komáří štípnutí a počkejte 10 minut. Následně směs smyjte.

Na zmírnění svědění je dobré použít volně prodejný krém nebo antialergický přípravek tzv. antihistaminikum. 

Štípanec od štěnice 

Než se štěnice začnou krmit lidskou krví, vylučují malé množství anestetika, čili jejich kousnutí necítíte. Příznaky kousnutí od štěnice se někdy projeví až po několika dnech. U některých lidí se znatelné příznaky kousnutí štěnicí neobjeví nikdy. 

Štípance/puchýře od štěnice často bývají:

  • červené a oteklé s tmavou skvrnou uprostřed každého kousnutí,
  • uspořádané v řadách nebo shlucích,
  • svědivé,
  • naplněné tekutinou.

Domácí ošetření kousnutí od štěnice:

Pokud nemáte žádné příznaky infekce nebo závažné reakce, můžete kousnutí štěnice klidně ošetřit doma. Stačí vám kousnutí opláchnout vodou a mýdlem, čímž zabráníte vzniku kožní infekce a zmírníte svědění. Do týdne nebo dvou se štípance od štěnic obvykle zahojí a zmizí. 

Proti svědění můžete také použít kortikosteroidní krém, což je dermatologický léčivý přípravek, jehož slabou formu můžete získat i bez lékařského předpisu. 

Kdy jít se štípancem od štěnice k doktoru

Dermatolog vám může k ošetření štěnic předepsat léčivé přípravky, pokud vás trápí:

  • Alergická reakce. Při závažné alergické reakci možná bude potřeba injekce antihistaminika, kortikosteroidu nebo adrenalinu.
  • Infekce. V takovém případě může být nutné podání antibiotik na předpis. Pokud je infekce jen mírná, dermatolog vám doporučí dezinfekční antiseptický lék, který si můžete koupit i bez lékařského předpisu. Také vám může doporučit další dermatologické přípravky, abyste kožní infekci předešli.
  • Nadměrné svědění. Pomoci může antihistaminová tableta či tekutina na předpis. 

Štípance od roztočů 

Vtíraví roztoči mají rovněž v oblibě kousat, mohou být příčinou nepříjemného svědění a zároveň jsou tak malí, že je těžké tyto potvory odhalit. Existují tisíce různých druhů roztočů a každý má jiné stravovací, kousací a „lovecké“ návyky. 

Protože existuje tolik různých druhů roztočů, příznaky kousnutí se liší. Společným projevem všech kousnutí je však právě svědění. Dalším příznakem mohou být červené skvrny.

foto:Pxhere

Ošetření štípance od roztočů 

Svědění způsobené kousnutím roztoče může být velmi intenzivní, ale lze ho alespoň zmírnit použitím léku proti alergii nebo nanesením léčivého hydrokortizonového krému na postižené místo.

Pokud máte roztoče stále na své kůži, dejte si horkou mýdlovou koupel a drhněte si kůži žínkou. Snažte se je co nejdříve odstranit, protože čím déle je roztoč na vaší kůži přisátý, tím horší mohou být příznaky.

Kousnutí od mravence

Při kousnutí vás mravenec chytí za kůži svými kleštěmi a uvolní do kůže chemickou látku zvanou kyselina mravenčí. Na kůži pak zanechávají stopy podobné pupínkům, časté jsou svědivé štípance na nohou, které běžně po týdnu zmizí. Může se ale stát, že ve vás kyselina mravenčí vyvolá alergickou reakci. Při takových problémech by vám mohly pomoct léčivé bylinky proti alergii

Pxhere

Jak ošetřit kousnutí mravencem:

Mravenčí kousnutí obvykle zmizí samo a není třeba je léčit. Pokud vám ale kousance způsobí bolest či jiné nepříjemnosti, je zde několik možností, jak problémy zmírnit. Většina je proveditelná v domácích podmínkách a nevyžaduje návštěvu lékaře.

  • Omyjte nejprve místo kousnutí antibakteriálním mýdlem a vodou, abyste předešli infekci. 
  • Přiložte led na štípance ke snížení otoku.
  • Další možností ke zmírnění otoku je užívání kortikosteroidů.
  • K zastavení svědění pomůže užívání antihistaminik nebo hydrokortizonového krému.
  • Užívání paracetamolu zase zmírní bolesti.

Kousance od blech

Bleší kousnutí rozeznáte jako malé, zbarvené hrbolky na kůži. Blechy mají na koncích nohou silné drápky, kterými se drží hostitele. Jejich ústní ústrojí zahrnuje podobně jako u komárů malou jehlu (chobot), která proniká kůží, saje krev a vylučuje sliny do krevního oběhu.

Kousnutí blechou sice ve většině případů způsobí jen krátkodobé podráždění, zároveň mohou být bleší štípance potenciálně nebezpečné kvůli přenosu vážných či dokonce smrtelných nemocí.

foto: Wikimedia commons

Jak poznat bleší kousnutí

Kousance od blech jsou o něco unikátnější než kousnutí jiným běžným hmyzem. Obvykle se na místě štípnutí vytvoří malá odbarvená boule. Bleší štípanec však nenabobtná do takové velikosti jako komáří kousance. 

Štípance od blech jsou jedinečné také díky svému vzoru a umístění kousnutí – často se objevují v přímé linii nebo ve shluku. Blechy vás častěji kousnou na nohou, zejména na chodidlech, lýtkách a kotnících.

Pokud máte doma psa nebo jiného chlupatého mazlíčka, který se stejně jako vy nadměrně škrábe, možná jste odhalili původ vašich štípanců. Je totiž docela běžné, že blechy na člověka přenese právě pes nebo kočka. Máte-li u svého domácího mazlíčka podezření na blechy, bude se vám hodit tento článek

Jak ošetřit štípance od blech

Bleší štípanec obvykle není třeba ošetřovat. Pokud vás trápí svědění, pomůžou vám volně prodejné krémy nebo masti. Svého lékaře navštivte v případě, že se po kousnutí objeví závažnější příznaky jako:

  • alergická reakce
  • horečka
  • bolest hlavy nebo těla

Štípanec od muchničky

Štípnutí muchničkou může být velmi bolestivé a svědivé, dokonce víc než od komára. Krev může z místa bodnutí vytékat ještě chvíli po kousnutí muchničkou, přičemž otok může být zřetelný ještě několik dní po kousnutí. O svědění ani nemluvě.

Wikimedia commons

Jak ošetřit štípanec od muchničky:

Bolest a svědění po štípanci od muchničky může začít až druhý nebo třetí den. Zmírnit tyto nepříjemností můžete:

  • chlazením
  • mastí proti svědění
  • šťávou z netřesku
  • léky na alergii

Co nedělat po kousnutí muchničkou:

  • nedávejte octový obklad
  • neškrábat postižené místo – hrozí pak infekce

Pupínek po klíštěti

Klíšťata se kousnutím přichytí na kůži a živí se krví. Některá mohou být nakažená a přenášet vážné nemoci, proto je potřeba se ujistit, že jste klíště správně odstranili. Většina kousnutí klíštětem však vážné zdravotní problémy nezpůsobuje.

Někteří lidé ale mohou mít na kousnutí klíštětem alergickou reakci. Ta může být mírná s příznaky jako svědění a otok. Ve vzácných případech pak může dojít k závažné alergické reakci.

foto:Pxhere

Jak ošetřit kousanec od klíštěte

  • Jednou za hodinu přiložte na kousnutí led nebo studený obklad na 15 až 20 minut. Mezi led a kůži vložte tenkou látku.
  • Vyzkoušejte volně prodejné léky (antihistaminikum, benadryl atd.) na zmírnění svědění, zarudnutí, otoku a bolesti. Při užívání léků však buďte opatrní, věnovat pár chvil přečtení pokynů na obalu vám může ušetřit pozdější nepříjemnosti.
  • Ke zmírnění bolesti můžete také použít sprej s lokálním anestetikem.
  • Zmírnit svědění vám také pomůže kalaminový krém.