Bolesti šlach a kloubů nejsou v dnešní době neobvyklé. Při každodenní zátěži v práci a doma mají nemocní tendenci potlačovat nástup příznaků. V některých případech po krátkém odpočinku bolest skutečně jako mávnutím kouzelného proutku ustoupí. Ne vždy tomu tak ale je. Bolest a nepříjemné pocity v kloubu se začínají stupňovat a rozsah postižené části se zvětšuje.

Nejčastěji se vyskytující problémy vznikají u nejvíce přetěžovaného pohybového aparátu. Jedná se o ramena, kolena a zápěstí. Bolest je signálem vysílaným z mozku o patologické změně v těle a místo jejího potlačování bychom jí měli věnovat pozornost a hledat příčiny. V mnoha případech odstraněním příčiny zabráníme rozsáhlejšímu poškození a zvládneme problém bez lékařské léčby. Pokud se však bolest opakuje nebo neustupuje, je nutné včas navštívit odbornou ambulanci.

Bolest může mít řadu příčin. Velmi často se vyskytují zánětlivé procesy způsobené přetížením, infekcemi v těle, traumatickými poraněními nebo degenerativními změnami.

Bolest zápěstí a karpální tunel

V ambulancích ortopedů se stále častěji objevují pacienti s bolestmi zápěstí. Lokalizace bývá různá. Může se objevit na straně palce, malíčku, uvnitř kloubu, při zátěži nebo i v klidu. Lékař tuto bolest často diagnostikuje jako syndrom karpálního tunelu.

Karpální tunel je způsoben traumatickým poškozením, zánětem nebo dlouhodobým přetížením karpálního svalu, kterým prochází středový nerv. Místo postižení má tendenci se ztlušťovat, čímž vzniká tzv. karpální tunel. Prvním syndromem tohoto onemocnění je brnění, porucha citlivosti a slabost ruky, později se objevuje porucha motoriky drobných kloubů. Postupem času tyto příznaky nabývají na intenzitě a stávají se chronickými.

Vyšetření karpálního tunelu

Pokud zaznamenáte některý z popsaných příznaků, je lepší navštívit lékaře. Vyšetření se skládá z anamnézy, palpace a vyšetření vedení nervů pomocí EMG (elektromyografie). Metoda měří rychlost vedení nervového impulzu v oblasti nervu v průběhu karpálního tunelu a porovnává ji s rychlostí v sousedních úsecích nervu na předloktí. Z vyšetřovacích metod karpálního tunelu se používá také rontgenové vyšetření, CT nebo MRI. Pokud je diagnóza potvrzena, následuje léčba, kterou určí lékař podle stupně postižení.

Terapie karpálního tunelu

Nejúčinnější metodou je prevence. Pokud máte podezření, že vás zápěstí začíná bolet nebo že jsou vaše pohyby omezené, dopřejte si několik dní bez zátěže nebo upravte či změňte polohu ruky při práci. V mnoha případech se jedná o lidi, kteří vykonávají těžkou manuální práci nebo práci na počítači. Během práce si také dělejte krátké přestávky, abyste si procvičili zápěstí. Jako preventivní opatření mohou být užitečné také vířivé minerální koupele. Doplňte vitamín B6 do stravy v potravě nebo v doplňkové formě. Pomáhá nervové funkci a regenerační schopnosti.

Pokud jste již nuceni navštívit lékaře, pravděpodobně vám doporučí fyzioterapii a rehabilitační léčbu. Cílená rehabilitace pomocí elektroléčby, relaxačních technik a léčebného tělocviku vám může pomoci zbavit se bolesti.Na noc je třeba zápěstí fixovat bandáží a přes den se doporučuje klidový režim.

Užívání analgetik má pouze symptomatický účinek, ale problém neřeší. Je vhodnější podávat léky s protizánětlivým a analgetickým účinkem. Dočasnou úlevu může poskytnout také chladivý, mentolový krém nebo sprej.

Pokud onemocnění přetrvává po rehabilitaci a farmakoterapii nebo se zhoršuje, může lékař předepsat kortikosteroidy v injekční formě nebo ve spreji.

U těžkých stavů se přistupuje k chirurgické léčbě. Chirurgický zákrok spočívá v dekompresi karpálního tunelu přetnutím karpálních vazů. Rekonvalescence při nekomplikovaném průběhu trvá asi 10 týdnů.

Rehabilitace po operaci karpálního tunelu

Pokud jste podstoupili operaci karpálního tunelu, je nutná rehabilitace. Jakmile vám to lékař doporučí, můžete začít jizvy léčit laserovou terapií. Má vysoké hojivé účinky a zabraňuje tuhnutí tkání. Po zhojení jizev se na oblast jizvy aplikuje vhodná elektroléčba (ultrazvuk, magnetoterapie, balneoterapie, vířivka i měkké techniky).

Takto připravené operované zápěstí se postupně zahřívá. Rozsahy pohybu, kterých s vámi dosáhne fyzioterapeut, je však vhodné udržovat systematickým cvičením doma. Pokud cvičení nezanedbáte, funkce zápěstí se rychle obnoví. V případě potřeby doplnění léčby je vhodné požádat o lázeňskou léčbu.

Karpální tunel v těhotenství

Karpální tunel se v těhotenství vyskytuje poměrně často. Příčiny a souvislost tohoto problému s těhotenstvím jsou stále předmětem výzkumu. Předpokládá se však, že příčinou jsou hormonální změny a hromadění tekutin v těle. Ve skutečnosti se u 40 % žen objevuje po 30. týdnu těhotenství, kdy je přírůstek hmotnosti největší. Je pravděpodobné, že karpální tunel se u těhotných žen vyskytuje na obou zápěstích.

Příznaky se neliší od klasického průběhu. Brnění, necitlivost, bolest a znecitlivění drobných kloubů se mohou projevovat různou intenzitou. Po porodu a normalizaci organismu tyto příznaky vymizí.

Prevence karpálního tunelu

Pokud jste se s příznaky karpálního tunelu ještě nesetkali, neznamená to, že vás během života nepotká. Pokud máte těžkou manuální práci nebo statické přetížení, není na škodu předcházet možným komplikacím.Pokud pracujete fyzicky, zvolte preventivní regenerační a relaxační metody.

  • plavání
  • cvičení ve vodě
  • masáže horních končetin
  • parafínové zábaly
  • bylinné koupele rukou
  • bahenní zábaly
  • rašelinové zábaly
  • sauna
  • whirlpool
  • pobyt u moře

Pokud jste dlouhodobě psychicky stresováni, musíte kromě relaxačních metod vyhledat i fyzické aktivity.

Kromě cvičení je důležité změnit polohu při sezení, sklon předloktí a úhel držení počítačové myši během práce. Během přestávek vždy procvičujte krční páteř, ramena, zápěstí lokte a prsty. Nezabere to mnoho času a předejdete mnoha problémům. Neopírejte si lokty o studené podložky a vyvarujte se studeného vzduchu na ramenou. Také střídání chladného a přehřátého prostředí může vyvolat zánětlivý proces, který vede ke karpálnímu tunelu.

Cvičení pro prevenci karpálního tunelu

  1. Sedněte si ke stolu a opřete si předloktí o podložku tak, abyste měli ruku mimo stůl. Přesuňte záda dolů do maximálního natažení a zpět nahoru do maximálního natažení. Opakujte 10 krát.
  2. Ve stejné poloze zakroužíme 10 krát doprava , pak 10 krát doleva.
  3. Ve stejné poloze otáčejte zápěstím do stran. Opakujte 10 krát.
  4. Opřete si celé předloktí a dlaň o stůl. Zvedněte loket do maximálního rozsahu pohybu. Opakujte 10 krát.
  5. Postavte se vzpřímeně asi 1 m od stěny. Opřete se dlaněmi o zeď tak, abyste měli natažené lokty. Pomalu pokrčte lokty, přibližte hrudník ke zdi a vraťte se do původní polohy. Opakujte 10 krát.
  6. Posaďte se na židli. Nohy položené na podlaze. Záda jsou rovná. Uchopte overball mezi dlaně tak, abyste měli lokty vytočené do stran. S výdechem zatlačte na overball, chvíli podržte stlačení a s nádechem uvolněte. Opakujte 10 krát.
  7. Cvik č. 6 lze provádět i bez míče, a to tak, že dlaně přitisknete k sobě.
  8. Po cvičení zařaďte protahovací cviky na protažení svalů horních končetin, případně se na chvíli schoulete na žebříku nebo hrazdě.

Lidé jsou výjimeční svou zručností a obratností rukou. Ta spočívá v nejdůležitější funkci, kterou je opozice palce vůči ostatním prstům. Jen díky němu máme dar úchopu, a tím i schopnost účelně pracovat a používat jemnou motoriku. Pracovní život člověka trvá přibližně 40 let. Pokud chcete zůstat zdraví a plně zapojení, musíte svému tělu věnovat pozornost a péči, kterou potřebuje, aby zůstalo zdravé. Nečekejte, až vám začne vysílat negativní signály. Je příjemnější cvičit a relaxovat bez bolesti než hasit vzniklé škody. Ušetříte tak nejen čas, ale i peníze za léčbu.