Není to tak dlouho, co se vaše rodina rozrostla o nového človíčka. Nějakou dobu trvalo, než jste se spolu sžili a našli k sobě tu správnou cestu, dneska si každou společnou chvíli užíváte s radostí. Čas letí strašně rychle a než se naděje, budete řešit školku, školu, první lásku a další věci, které se vám teď zdají tak vzdálené. Jak si to aktuální období užít ještě víc? Inspirujte se našimi tipy na hry a další aktivity s miminkem.
Hraní je pro rozvoj dítěte zásadní
Dnešní doba je uspěchaná, první chvíle s miminkem nám ale nic nenahradí. I když se vám to možná zdá ubíjející jen tak sedět a hrát si s miminkem, nezavrhujte to. Právě v těchto chvílích se tvoří to krásné pouto mezi rodičem a dítěte, které pak vydrží po celý život.
Jen si představte, že za pár let se vám potomek bude svěřovat s prvním zamilováním, přijde si k vám pro radu i objetí a nebude se za to ani v nejmenším stydět. Když si na něj ale nenajdete čas ani teď, jen těžko se toho dočkáte.
Pohyb je důležitý i pro naše nejmenší
Nezáleží na tom, kolik je nám let, pohyb by měl vždy být součástí našeho života. A platí to i v miminkovském období. Bez pohybu se prostě neobejdeme. Podporuje vývoj kosterních svalů, zlepšuje držení těla, podílí se i na správném psychomotorickém vývoji dítěte. Každá dovednost má svůj čas, a i když ze všech stran slyšíme, že některé děti už umí to a to, nesmíme nic uspěchat.
Psychomotorický vývoj dítěte dělíme do čtyř období:
- Pro děťátko do 3 měsíců je nejdůležitější správná poloha na zádech. Páteř nesmíme nijak deformovat, proto se pro miminka nedoporučují třeba klasické polštáře pod hlavičku do postýlky.
- Po ukončeném třetím měsíci života by děťátko mělo zvládat stabilní ležení na zádech a první vzpřímení. Kolem 4.-5. měsíce si v poloze na zádech umí sáhnout třeba pravou ručičkou po hračce nad levou polovinou těla a je jen otázkou času, kdy se poprvé překulí na bok. Tam pak bude postupně trénovat boční vzpřímení, které je důležité pro správné zapojení a posilování šikmých břišních svalů. Vrcholem pak je druhé vzpřímení, které je základem pro pohyb na čtyřech.
- Mezi 6.-9. měsícem začínají děti sedět bez opory, zvládají se přetočit z bříška na záda a naopak. Natahují se po věcech, v pozici koníčka se nejprve houpou v kolenou, později lezou. Rozeznají své jméno, pokouší se neobratně vstát. Některé děti se zvládnou u nábytku postavit.
- Období mezi 9.-11. měsícem života dítěte je velkým pokrokem. Dítě vzpřímeně sedí, klečí, leze po čtyřech, zvládá se přitáhnout do stoje, upevňuje své nově nabyté schopnosti. V 11 měsících dokáže v pozici na všech čtyřech uvolnit jednu ručičku a uchopit do ní hračku, ve 12 měsících se pokouší uvolnit do prostoru.
Jak cvičit s miminkem?
Dotek je první věcí, kterou miminko po příchodu na svět vnímá. Překvapivé, že? Asi všichni jsme si mysleli, že jako první vnímá hlas maminky, ale podle odborníků tomu je jinak. I z toho důvodu je cvičení s novorozenci a masáže miminek tím, co podpoří tvorbu pouta mezi rodiči a dítětem.
Víte, že třeba takový večerní rituál, kdy děťátko vykoupete a provedete jemnou masáž tělíčka, vám může pomoci se zavedením režimu, bez kterého se pravděpodobně neobejdete?
Tip číslo jedna: Na cvičení s miminkem se dobře připravte
Určitě jste už zjistili, že i děťátko umí být pěkně mrzuté. Nejčastěji ve chvíli, kdy je unavené a má hlad. Když s dítětem plánujete cvičit, mělo by být odpočaté a v pohodlném oblečení, které ho nebude škrtit, svírat ani nikde tlačit. Co se jídla týče, nemělo by bát ani právě najedené, ale ani hladové.
Tip číslo dva: Když bude děťátko mrzuté, dejte si pauzu
Jakmile děťátko začne být nespokojené, cvičení přerušte. Pochovejte ho, uklidněte a pak můžete pokračovat.
Tip číslo tři: Protáhněte ruce a nohy
Základem pohybových her s děťátkem je protažení rukou a nohou, které má vliv na vývoj kostry i svalů dítěte. Nikdy ale nechoďte přes odpor dítěte, cvičení by mělo být příjemné, zapomínat nesmíte ani na mazlení.
Nejdřív vyzkoušejte děťátko položit na zádíčka, uchopte ho za kolínka a lehce mu je přitlačte k tělíčku. Můžete jimi taky dělat krouživé pohyby a tím ulevit třeba i při kolice. Pak uchopte pravou ruku a levou nohu a pomalými pohyby je přibližujte k bříšku a natahujte zpět. Pak končetiny vystřídejte.
Tip číslo čtyři: Vyzkoušejte i tu masáž
Masáže kojenců patří mezi důležité části cvičení s kojenci a jsou spíš o mazlivém dotýkání tělíčka dítěte. Důležitý je při nich oční kontakt taky hlas. Zkuste na děťátko během masáže promlouvat uklidňujícím hlasem, neděste se, když se rozpláče.
Díky pravidelným masážím můžete zlepšit spánek děťátka, užijete si jeden druhého a odstraníte i případné poporodní trauma.
Jak na masáž?
- Najděte si klidné místo, kde bude příjemná teplota. Pozor na průvan.
- Pusťte si příjemnou relaxační hudbu a děťátko položte na podložku a vysvlékněte ho. Na podložce se necítí v bezpečí? Posaďte se, nohy natáhněte před sebe a děťátko na ně položte.
- Pak si v ruce lehkým třením zahřejte trochu dětského oleje a dejte k němu děťátku přivonět.
- Teď už vám nic nebrání začít s masáží nožiček, ručiček, bříška, zad a časem můžete přidat i masáž obličeje.
Jaké tahy jsou nejoblíbenější?
Nevíte, jak na takovou baby masáž? Zkuste následující tahy, které patří mezi nejoblíbenější.
- Indické dojení, které spočívá v tom, že střídavě sunete ruce od kyčle ke kotníku dítěte pomalými, táhlými tahy. Nožičky střídáme.
- Mlýnek spočívá v jemném kroužení dlaní kolem pupíku.
- Procházku prsty taky určitě znáte. Projděte se prsty ruky z jedné strany bříška na druhou.
- Položte děťátko na bříško a dlouhými tahy přejíždějte od hlavičky přes zádíčka na zadeček.
Tip číslo pět: Pořiďte děťátku vhodné hračky
Novorozenci moc hraček nepotřebují, když už nějaké vybíráte, vezměte v potaz věk dítěte. Stejně vybírejte i pomůcky pro cvičení s miminkem. Co možná oceníte?
- Skvělou pomůckou, díky které dítě lépe najde těžiště na středu těla, je péřová zavinovačka a polštář.
- Fajn je i hrazdička, kterou umístíte do zorného pole dítěte. Můžete na ni zavěsit i hračky, po kterých se děťátko bude natahovat.
- Kamarádem nejen na noc může být i hajánek z měkkého materiálu příjemného na dotek.
- Děti rády svět zkoumají ústy, nebraňte jim v tom. Pořiďte jim lehká chrastítka, která snadno uchopí do ručičky. Víte, že na trhu najdete i taková, která připevníte kolem zápěstí nebo kotníku?
- Mezi vhodné hračky pro děti od 6 měsíců patří i pěnové puzzle, na kterém bude mít dítě dostatek volného prostoru.
- Můžete pořídit i nějakou textilní knížku nebo Montessori hračky, které dítě může uchopit do ruky.